Rektör, 28 adayı eleyip oğlunu araştırma görevlisi atamış!

Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş’e, oğlu Halit Ziya Pakiş’i araştırma görevlisi olarak atadığı iddiasıyla açılan soruşturmada, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi tamamlandı.

Rektör Ömer Pakiş, İlahiyat Fakültesi Dekanlığı dönemde, 28 adayı eleyip oğlu Halit Ziya Pakiş’i fakültesine araştırma görevlisi olarak aldı. Konuya ilişkin hazırlanan iddianamede Rektör Pakiş’in, “görevini kötüye kullanmaktan dolayı” yargılanması ve görevden el çektirilmesini istendi.

Sözcü’nün aktardığı habere göre, 5 Haziran 2020 tarihli iddianamede, Rektör Pakiş’in oğlunu işe aldırmak için nasıl bir yol izlediği tek tek anlatıldı. Rektör Pakiş’in, “görevini kötüye kullanmaktan dolayı” yargılanması ve görevden el çektirilmesini istedi. Ayrıca, jüri üyelerinin de yargılanması talep edildi.

Komisyon ve jüri üyelerini kendi belirlemiş

İddianameye göre, Rektör Pakiş’in oğluna yönelik torpili şöyle gelişti:

– Belgeler arasında kendi oğlunun belgelerinin de olmasına karşın görevine devam ederek, Fakülte Yönetim Kurulu’nca belirlenmesi gereken Ön Değerlendirme Komisyonu ve Sınav Jüri üyelerini kendisi belirledi.

– Dekan’ın oğlu Halit Ziya Pakiş’in başvuru dilekçesinde el ile “Van” yazıldı ancak başvuru süresinde İlahiyat Fakültesi Sekreterliği’ne verdiği dilekçede il/ilçe adına rastlanmadı. Dilekçesine il/ilçe adı yazmayan başka bir aday ise doğrudan elendi.

Listede oğlunun ismi öne çekilmiş
– Sınava girmeye hak kazanan 20 kişilik Ön Değerlendirme Tablosu’nda, puanlarına göre 30’uncu sırada olması gereken oğlu Pakiş, 12’nci sırada gösterildi.

– Prof. Dr. Pakiş, daha ön değerlendirme yapılmadan önce sınava başvuran adayların bütün belgelerini gördü.

Ön değerlendirme rektörün odasında yapılmış
– Sınava katılacak adayların ön değerlendirmeleri Ömer Pakiş’in odasında yapıldı.

– Taraf olduğu bir konuda görüş beyan etti.

– Sınav jüri üyelerini doğrudan ya da dolaylı olarak baskı altında tuttu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin