Rekor zarar eden THY Başkanı Aycı, müdür atamalarının liyakata göre yapıldığını savundu

2 milyar 23 milyon lira rekor zarar ettiği için Moody’s tarafından kredi notu düşürülen ve uçak başına iki müdürün düştüğü Türk Hava Yolları’nın başarılı olduğunu iddia eden THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, AKP’ye yakın isimlerin müdür olarak atanmasını savundu. Yandaş yazar Nagehan Alçı’ya konuşan Aycı, liyakatsiz atama yapılmış olsa THY’nin başarı elde edemeyeceğini söyledi.

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın kardeşi Ümmet Şenocak THY’de ‘Özel Kalem Operasyon Müdürlüğü’ne atanırken, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in oğlu Feyyaz Akben de ‘Yolcu Hizmetleri Müdürlüğü’ne getirildi.

THY’de yapılan iki atamaya yönelik eleştirilere cevap veren İlker Aycı, “CV’leri, çalışma süreleri yetersiz olsa tartışılır ama ortada böyle bir durum yokken aile bağları üzerinden insanları adam asmaca ile değerlendirmek doğru değil.” dedi.

Habertürk’ün yandaş yazarı Nagehan Alçı’ya konuşan Aycı, “Müdür olmaya kıdemi, çalışma süresi kâfi iki kişiden bahsediyoruz Nagehan Hanım. CV’leri, çalışma süreleri yetersiz olsa tartışılır ve tartışılmalıdır ama ortada böyle bir durum yokken aile bağları üzerinden insanları adam asmaca ile değerlendirmek doğru değil. Bunlar üzerinden THY’yi yıpratanlara cevabımız şirketimizin vazgeçmediğimiz kadrolarıyla elde ettiği başarıları. Biz ailesine, ismine değil, ehliyetine, liyakatine, performansına ve emeğine bakıyoruz. Seçimlerimiz yanlış olsa bu sonuçlar gelmezdi.” diye konuştu.

Birinci çeyrekte 2 milyar 23 milyon TL gibi rekor zarar açıklayan THY’nin kredi notu uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından B2’den B3’e indirilmiş ve görünümü de ‘negatif’ olarak belirlenmişti.

THY’ye yandaş müdür atamalarını İYİ Parti İBB Meclis Üyesi Ali Kıdık, “THY’de bir uçağa iki müdür düşüyor. THY’nin toplam 350 civarı uçağı var 700 müdürü var” sözleriyle eleştirmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin