Rejimden ‘ByLock’ hamlesi; lisans sahibi 9 Haziran’da tutuklanmış, kimsenin haberi yok!

bylock

Haberleşme uygulaması ByLock’un lisans sahibi David Keynes’in 9 Haziran’da İstanbul’a gelerek teslim olduğu ve sevk edildiği hakimlikçe tutuklandığı ortaya çıktı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre Keynes, kendi isteğiyle Türkiye’ye gelerek teslim olmuş.

ABD’de yaşayan ve orada kalma konusunda hiç bir hukuki sorunu bulunmayan Keynes’in neden ‘kendi rızasıyla’ gelip teslim olduğu bilinmiyor. Keynes’in teslim olduğu ve tutuklandığı bilgisinin neden 48 gün gizlendiği de merak konusu. Kenya’dan getirilen öğretmeni günlerce manşetlerinden indirmeyen yandaş medyanın Keynes’in tutuklandığı haberini görmemesi de garip. AA’nın Keynes haberinin AİHM’nin Bylock konusundaki ‘ihlal’ kararından servis edilmesi de dikkat çekti.

ByLock uygulaması Mart 2016’da Apple ve Google Store’dan kaldırılmıştı. MİT ise Mayıs 2016’da bütün bilgilere ulaştığını iddia etmişti. Buna rağmen lisans sahibi David Keynes’in 15 Temmuz öncesi Türkiye’ye geldiği ve sonrasında elini kolunu sallayarak yurt dışına çıktığı ortaya çıkmıştı.

ABD vatandaşı olduktan sonra Alpaslan Demir olan ismini değiştiren ByLock’un lisans sahibi olduğunu kabul eden David Keynes hakkında, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı

AA’nın haberine göre soruşturma kapsamında 9 Haziran’da tutuklanan Keynes hakkında ‘F.tö silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianame, gönderildiği İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

KENDİ İSTEĞİYLE TÜRKİYE’YE GELEREK TESLİM OLMUŞ

İddianamede yurt dışında bulunmakta iken kendi isteğiyle gelmek istediğini ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini dilekçeyle bildiren sanığın kendiliğinden Türkiye’ye geldiği ve alınan ifadesinde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini beyan ettiği belirtildi.

Bir kısım şahıslarla örgüt içerisinde faaliyetlerinin olduğunu, örgütle bağlantısının bulunduğunu beyan eden sanığın belirtmiş olduğu bazı isimleri teşhis ettiği, Bylock programı ile ilgili beyanlarda bulunduğu, bu programla ilgili kişileri teşhis ettiği kaydedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin