Rejim, muhalif belediyelere savaş açtı!

Tr724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

AKP rejimi, Kovid-19 salgınıyla mücadele etmek yerine, muhalif belediyelere adeta savaşıyor! Dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 salgınının ardından İstanbul, Ankara ve Antalya Büyükşehir belediyelerinin bağış kampanyası hesaplarına bloke konuldu. Yetmedi, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin salgınla mücadelede kullanılmak üzere açtığı ve sağlık müdürlüğüne tahsis edilen 1.000 yataklı Sahra Hastanesi uyduruk gerekçelerle mühürlendi! Yine muhalif Mersin Büyükşehir belediyesinin bedava ekmek dağıtımı yasaklandı. CHP’li Kadıköy Belediyesi’nin 23 Nisan orkestralı TIR’ına bile müdahale edildi, şarkı çalması durduruldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ne zaman ki CHP’li belediyeler Kovid-19 salgını nedeniyle alınan önlemlerden ekonomik olarak etkilenen yoksul vatandaşlarımıza ulaşmaya başladı, siyasi iktidar yasak getirdi. Üstelik bu yasak bizzat, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleştirildi.” diyor.

AKP rejimi 31 Mart yerel seçimlerindeki hezimetin bedelini halka ödetiyor. Rejim, başta kaybettiği büyükşehir belediyeleri olmak üzere hiçbir muhalif başkanı çalıştırmıyor. Muhalif belediyelerin halka dokunan hizmetleri, bizzat AKP rejimi tarafından durduruluyor. İktidar, Millet İttifakı belediyelerinin halka yardım yapmasına engel olmakla kalmıyor, ayrıca başkanlara da soruşturma açıyor. İktidar, 31 Mart’tan sonra ilk olarak HDP’li belediyeleri kayyım marifetiyle gasp etti. Milli irade yok sayıldı. Ardından da kaybettiği belediyeleri çalıştırmamak, hizmetlerine engel olmak için devletin bütün imkanlarını kullandı.

DEPREMZEDELERE YARDIMA VALİLİK ENGELİ

Elazığ’daki depremin ardından HDP’li Ergeni Belediyesi’nin iki kamyon yardımı AFAD ya da Kızılay’a teslim etme önerisi reddedilmişti. Belediyenin depremzedeler için gönderdiği 2 kamyon yardım malzemesi, polis tarafından kent girişinde durdurulup geri çevrilmişti. Ergani Belediyesi Eşbaşkanı Meryem Yıldız, “Getirdiğimiz yardım malzemelerini AFAD ya da Kızılay’a teslim edelim onlar ulaştırsın gerekli yerlere dedik. Yine de almadılar.” ifadelerini kullanmıştı.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

YARDIM HESAPLARINA BLOKE KONULDU

Rejimin savaş açtığı tek muhalif parti HDP değil. CHP de bundan nasibini aldı. Kovid-19 salgınının başında koronavirüs salgını nedeniyle, işini kaybeden ya da zor durumda olan vatandaşlara yardım amacıyla CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanlarının başlattığı bağış kampanyaları, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklandı. Yardım hesaplarındaki paralara bloke konuldu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm yardımların ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ sloganıyla başlatılan ‘Milli Dayanışma Kampanyası’ çerçevesinde toplanacağını söyledi. Belediyelerin girişimlerini ise ‘devlet içinde devlet olma mantığı’ olarak yorumladı. Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanları hakkında ‘neden yardım topladınız’ soruşturması bile açıldı. Ancak aynı yardımları AKP’li belediyelerin toplaması sorun olmuyor. Bugüne kadar hiç bir AKP’li belediyenin yardım kampanyası engellenmedi, hesaplarına bloke konulmadı.

BEDAVA EKMEK DAĞITIMINA AKP ENGELİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz hafta salgın nedeniyle evlerinden çıkamayan vatandaşlara bedava ekmek dağıtmıştı. Ancak bu hafta dağıtamadı zira söz konusu uygulama da bizzat İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle yasaklanmıştı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, söz konusu yasağı sosyal medya hesabından duyurdu: “İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda belediyelerin ücretsiz ekmek dağıtması yasaklanmıştır. Bu sebeple geçen hafta gerçekleştirdiğimiz ekmek dağıtımını bu hafta gerçekleştiremedik. Ancak Halk Ekmek Büfelerimiz sokağa çıkma yasağının sürdüğü 2 gün ekmeği sizlere 50 kuruş fiyattan ulaştıracaktır.”

MUHALEFET HALKA DOKUNMAMALI!

Bir belediyenin bedava ekmek dağıtımını engellemenin hiç bir makul açıklaması olamaz. AKP iktidarının en çok korktuğu şey, yıllardır uğraştığı ‘algı’nın yıkılması. Zira rejimin temsilcileri 18 yıldır insanları, “Biz gidersek, yardımlar kesilir.” diyerek korkutuyor. İnsanların, ‘AKP gittiğinde yardımların kesilmeyeceğini’ anlaması rejimin sonu demek. İşte bu yüzden AKP rejimi muhalefetin halka dokunmasını, vatandaşın yararına işler yapmasını istemiyor. Mersin Valiliği’nin ekmek dağıtımının vefa sosyal destek grupları aracılığı ile yapılacağını açıklamasının nedeni de bu korku!

1.000 YATAKLI SAHRA HASTANESİ MÜHÜRLENDİ

Korona virüsle mücadele kapsamında CHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi çok önemli bir hizmet yaptı ve TÜYAP Fuar Alanı’na ihtiyaç halinde kullanılması için tam 1.000 yataklı sahra hastanesi kurdu. Ancak iktidar belediyeye teşekkür edeceğine, hastaneyi mühürletti. Adana İl Sağlık Müdürlüğü’nün mühür tutanağında, “Müdürlüğümüzce yapılan incelemede sıhhi şartların sağlık hizmeti sunmaya uygun olmadığı.” ifadesi yer aldı. Halbuki gerekli düzenlemeler yapılıp, eksikler giderilip söz konusu hastane salgınla mücadele kapsamında çok rahat kullanılabilirdi.

ORKESTRA TIR’INA BİLE MÜDAHALE EDİLDİ

CHP’li Kadıköy Belediyesi’nin Covid-19 salgını nedeniyle iptal edilen 23 Nisan kutlamaları yerine gezer bandolar oluşturarak sokağa çıkma yasağı süresince halka moral verme girişimi de yine AKP’ye takıldı! Halbuki oluşturulan 4 farklı seyyar bando için gerekli izinler alınmıştı. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Konuyla ilgili resmi makamlara bilgi vermemize ve görevli personel bilgilerini iletmemize rağmen, kutlamalarımız Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklanarak görevlilerimiz engellenmiş, en önemlisi Kadıköy halkı, kutlamalardan mahrum bırakılmıştır.”

Bu arada aynı gün AKP’li Zonguldak Belediyesi’nin bir grup müzisyeni mahalle mahalle dolaştırarak vatandaşlara konser vermesine hiç kimse müdahale etmedi!


AKP’den CHP’li belediyelere ‘paralel yapı’ suçlaması

AKP iktidarı temsilcileri ekmek dağıtmak isteyen CHP’lileri ‘paralel devlet’ kurmakla suçluyor. AKP’li Mahir Ünal, dün konuyla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Anadolu’da “ayrı baş çekmek” deyimi vardır. Bunun devletteki karşılığı paralel yapıdır. Devlet bir yönetim ve organizasyon biçimi olarak yüksek koordinasyon içerisinde ve yasalar çerçevesinde çalışır. Tüm yasalar dayanağını anayasadan alır.”


Yardımlar bizzat Erdoğan’ın talimatıyla engelleniyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs salgını dolayısıyla partisinin yönettiği belediyelerin yardımlarının bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından engellendiğini söylüyor. Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Kılıçdaroğlu, “Ne zaman ki CHP’li belediyeler Kovid-19 salgını nedeniyle alınan önlemlerden ekonomik olarak etkilenen vatandaşlarımıza ulaşmaya başlardılar, yoksul vatandaşlarımıza ulaşmaya başladılar, hemen siyasi iktidar yasak getirdi. Üstelik bu yasak bizzat bu yasak, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleştirildi. Seçimlerden önce de sürekli, ‘CHP’li belediye başkan adaylarını seçerseniz, yoksul vatandaşlarımıza yapılan yardımı kesecekler’ diyordu. CHP’li belediye başkanlarımız, bırakın yardımı kesmesini, yardımları daha da artırdı. Üstelik biz bu yardımları asla parti ayrımı olmadan ulaştırıyoruz. Bu durum, Erdoğan’ın ezberini bozdu. İşte bu yüzden, CHP’li belediyelerin yardım yapmasını engellemeye çalışıyorlar. Getirdikleri bu yasağın altyapısı yok. Bağış toplanmasını önleyerek açıkça suç işliyorlar.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin