Skandallar bitmiyor; rejim ‘lal’ kesildi

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

AKP rejimi 19 yıllık iktidarının tartışmasız en zor günlerini geçiriyor. Bir yandan ekonomik darboğaz ve iktidara yönelik uyuşturucu ve silah ticareti gibi ağır suçlamalar; diğer yandan dış politikadaki vahim hataların getirdiği yükler rejimi köşeye sıkıştırmış durumda.

Gündemdeki konularla ilgili AKP rejiminin ağzını bıçak açmıyor. Suriye’ye gönderildiği ortaya çıkan silahlarla ilgili haftalardır tek satır açıklama yapılmadı. Seçim dönemlerinde AKP’li Metin Külünk’e Sedat Peker tarafından çantalarla para taşındığı iddiası yalanlanmadı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz öncesi ve sonrasında kayıtsız Kalaşnikoflar dağıttığı ileri sürüldü. İktidar lal kesildi.15 Temmuz raporunun Hizmet Hareketi’ni haklı çıkaran belge ve deliller içerdiği için yayınlanmadığı itiraf edildi. Bu konuda da AKP rejiminin ‘gık’ı çıkmıyor.

Afganistan’dan her gün bin civarında mülteci elini kolunu sallaya sallaya Türkiye’ye giriş yapıyor. Bu konuda da rejimin dili tutulmuş durumda. AKP, Doğu Türkistan’daki soykırım uygulamaları karşısında da sessizliğini koruyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili dün öğleden sonra sitelere bir haber düştü. Habere göre Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Habere göre Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Çalışma Grubunun iki ülke arasındaki işbirliğine büyük ivme kazandıracağını vurguladı. Türkiye’nin Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdi.

Bugüne kadar ABD, Kanada, Hollanda, Belçika, Almanya, İngiltere ve Litvanya’nın da aralarında bulunduğu 8 ülke Çin’in Doğu Türkistan’da yaptıklarının ‘soykırım’ olduğunu kabul etti. Türkiye ise bırakınız ‘soykırım’ olarak kabul etmeyi, Doğu Türkistanlıların Türkiye’de protesto gösterisi yapmasına bile izin vermiyor. AKP rejiminde, Çin’in Müslüman Uygurlara yönelik soykırım uygulamalarına karşı utanç verici bir sessizlik hakim.

SURİYE’YE GİDEN SİLAHLARLA İLGİLİ TEK KELİME AÇIKLAMA YAPILMADI

AKP’nin sessizliğe gömüldüğü tek konu Uygurlara yönelik soykırım değil. Rejim iç siyasette de 19 yıllık iktidarının en zor günlerini yaşıyor. SADAT eliyle Suriye’deki El Nusra’ya gönderilen silahlarla ilgili bugüne kadar doyurucu tek bir açıklama yapılmadı. Suç örgütü lideri Sedat Peker, silahların AKP iktidarı tarafından kendi yardım TIR’larının arasına katılan başka TIR’larla gönderildiğini bizzat itiraf etti. İktidar sessiz. Savcılar oralı bile olmuyor!

ÇANTALARLA PARA VERDİM

Sedat Peker, seçim dönemlerinde AKP’ye çantalarla para taşıdığını itiraf etti. Peker’in açıklamasına göre çantalar Metin Külünk’ün arabasına konuluyordu. Başka bir ülkede böyle bir iddia sonrası hükümet düşer. Ancak Türkiye’de suçlamaların odağındaki AKP’nin temsilcileri ‘ölü taklidi’ yapıyor. Bu arada muhalefette de inanılmaz bir sessizlik hakim!

KAYITSIZ SİLAHLAR SESSİZLİĞİ

Bugüne kadar söylediği her şey doğru çıkan Sedat Peker, Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz öncesi ve sonrasında kayıtsız Kalaşnikoflar dağıttığı ileri sürüldü. Silahların dağıtıldığı araçların modeline kadar verdi. Yer ve zaman bildirdi. O silahlar kime dağıtılmıştı? Şimdi neredeydi? 15 Temmuz’da kullanılmış mıydı? Onlarca soru cevapsız. İktidar bu konuda da hiç konuşmuyor. İlginçtir, muhalefet de bütün bu yaşananları film izler gibi izliyor.

YA CEMAAT HAKLI ÇIKARSA!

15 Temmuz raporunun Hizmet Hareketi’ni haklı çıkaran belge ve deliller içerdiği için  yayınlanmadığı bizzat komisyonun başkanvekili Selçuk Özdağ tarafından doğrulandı. Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu’nun hazırlayıp Meclis’e sunduğu rapor, Hizmet Hareketi ‘haklı’ gözükmesin diye sümenaltı edilmiş ve yayınlanmamıştı. AKP yine sessizliğe gömüldü. Bu skandal karşısında tek kelime etmiyorlar.

AFGANLAR AKIN AKIN GELİYOR

Taliban’dan kaçan Afganlar, Van sınırından 200-300 kişilik gruplar halinde Türkiye’ye kaçak yollardan giriş yapıyor. İddiaya göre girişlere göz yumuluyor. Hatta gruplarda yer alan Afganların ifadelerine göre karşılaştıkları polisler kendilerine ‘İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e gitmelerini’ söylüyor. Ancak iktidar sorunu çözmek yerine ‘görmemezlikten’ geliyor.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, önceki gece yaptığı yazılı açıklamada, “Afganistan’da yaşanan gelişmeler üzerinden düzensiz göçmenlerin kalabalık gruplar halinde kontrolsüz biçimde sınırlarımızdan girdiği iddiasına yönelik görüntüler ülkemiz sınırlarından olmayıp gerçeği yansıtmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Çataklı’nın açıklaması alay konusu oldu. Zira söz konusu göçmenlere ait görüntüler bizzat Türkiye’deki gazeteciler ve vatandaşlar tarafından çekilerek sosyal medyada yayınlanmıştı.

DENİZ BAYKAL’A KUMPAS DEŞİFRE OLDU

Deniz Baykal’a kumpası bizzat Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politika Kurulu Korkmaz Karaca’nın kurduğu deşifre oldu. Karaca, daha önce CHP’de siyaset yapıyordu. Kumpas iddialarını yalanlayamadı bile. AKP rejimi diğer konularda olduğu gibi burada da sessizliğe gömüldü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin