Referandum ekonomisi gece devreye girdi: Evet çıkması için kredi ve elektrik borçları siliniyor

Referanduma ‘evet’ çıkması için AKP her fırsatı değerlendiriyor. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki torba tasarıya son anda eklenen yeni önergelerle çiftçilerin tarımsal kredilerinin yanı sıra TEDAŞ’a olan elektrik borçlarına da ödeme kolaylığı getirildi. Ayrıca Irak’ta iş yapan müteahhitlerin Eximbank’a olan 10 milyon dolarlık kredi borçlarında da yeni düzenleme yapıldı.

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, CHP’li milletvekillerinin protesto edip komisyon salonunu terk etmesinin ardından AKP’li vekiller 15 önerge verdi ve komisyondan jet hızıyla geçirdi. Kabul edilen önergeye göre çiftçilerin Ziraat Bankası ile tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borçları yüzde 11 basit faizle yeniden yapılandırılacak.
Faizin 6 puanını Hazine, 5 puanını çiftçiler karşılayacak. Bu nedenle 120 bin çiftçinin 825 milyon liralık yükünü Hazine karşılamış olacak. Aynı şeklide 40 bin çiftçinin TEDAŞ’a olan 1 milyar 360 milyon lira elektrik borcuyla 13 bin kurumun 780 milyon liralık borcu da önergeyle yapılandırma kapsamına alındı.

ÖTV’de 30 Nisan’a kadar sıfırlanmıştı

AKP daha öncede beyaz eşyadan küçük ev aletlerine tekneden yata gezinti gemilerinden kotralara kadar geniş bir yelpazede Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 30 Nisan’a kadar sıfırlandı.Yüzde 6,7 ÖTV alınan klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı, çamaşır kurutma makinesi ve bulaşık yıkama makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletleri nisan sonuna kadar ÖTV’siz satılacak. Döner koltuk ve sandalyeler, yatak haline getirilebilen oturmaya mahsus mobilyalar, büro mobilyaları, mutfakta ve yatak odalarında kullanılan ahşap mobilyalar ile plastik maddeden yapılan mobilyaların Katma Değer Vergisi ise yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. Yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti gemileri ÖTV’siz satın alınabilecek

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin