Rakamlar gizlendikçe, felaket büyüyor

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

AKP rejimi, ekonomide olduğu gibi sağlık konusunda da gerçek rakamları ısrarla gizliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Ekim’den itibaren semptom göstermeyenler de dahil olmak üzere tüm koronavirüs vakalarının açıklanacağını söylemişti. Ancak yapılmadı. Sağlık bakanlığı hala ‘hasta’ sayılarını açıklıyor, testi pozitif çıkan ancak semptom göstermeyenlerin sayısı ise gizleniyor. Yaklaşık 8 milyon 800 bin nüfuslu Avusturya’da günlük vaka sayısı Cuma günü 10 bini aştı. 82 milyon Türkiye’de ise 15 Kasım’daki ‘hasta’ sayısı 3 bin 223 olarak açıklandı! 

İddiaya göre İstanbul’da bazı hastanelerde yoğun bakım servislerinde ‘hasta’ seçimi yapılıyor. Boşalan yatak, durumu nispeten daha ağır olan hastaya veriliyor. Bakanlık inatla rakamları gizlemeye devam ettikçe, felaketin boyutları daha da büyüyor. Uzmanlara göre, virüsün merkezi haline gelen İstanbul acilen iki hafta kapanmalı…

Salgında ikinci dalganın etkileri hiç kimsenin tahmin edemeyeceği kadar yıkıcı oldu. Dünya genelinde virüsten ölenlerin sayısı 1 milyon 321 bini aştı. Toplam vaka sayısı ise 55 milyona dayandı. ABD’de günlük vaka sayıları 150 bini aştı. Avrupa’da da durum farklı değil. Almanya’da günlük vaka sayısı 22 bin, İspanya’da 21 bin, İngiltere’de 27 bin, Fransa’da 32 bin, 8 milyon 800 bin nüfuslu Avusturya’da bile 10 bini aştı. Ancak 82 milyonluk Türkiye’de günlük ‘hasta’ sayısı 3 bin civarında açıklanıyor! 

İMAMOĞLU: VERİLER BİZDEN SAKLANIYOR

İktidar gerçek verileri sadece halktan değil, belediyelerden de saklıyor. Türkiye’de salgının merkezi konumuna gelen İstanbul’un başkanı Ekrem İmamoğlu, bütün ısrarlarına rağmen bakanlıktan hastalarla ilgili verileri alamadıklarını söylüyor. İstanbul’un acilen 14 gün tamamen kapanması gerektiğini anlatıyor. Sağlık Bakanlığı, 14 Kasım için günlük Türkiye geneli ölüm sayısını 92 olarak açıklamıştı. İmamoğlu ise sadece İstanbul’da o gün ‘bulaşıcı’ hastalıktan ölenlerin sayısının resmi belgelere göre 164 olduğunu açıkladı. 

YOĞUN BAKIMLARDA ‘HASTA’ SEÇİMİ BAŞLADI

Hastalığın yayılma hızı arttı. Sağlık Bakanlığı’nın tartışmalı verilerine göre bile 1 Ekim’de 1.507 olan ağır hasta sayısı, 15 Kasım’da 3 bin 439’a çıktı. Hastanelerde yoğun bakım servislerinin tamamen dolduğu belirtiliyor. Özellikle İstanbul’da devlet hastanelerinin yoğun bakım servislerinde yer bulmak neredeyse imkansız. Özel hastanelerde de durumun farklı olmadığı söyleniyor. Yoğun bakımlarda yer olmadığı için bazı vakalar, acil servislerde tutuluyor. İddiaya göre bazı hastanelerde yoğun bakım servislerinde yer olmadığı için hastalar arasında seçim yapmaya başladı. Durumu daha ağır olan hastalar boşalan yatağa alınıyor.

BABACAN: GÜNLÜK VAKA SAYISI 40 BİN CİVARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, testi pozitif çıkan her vakayı ‘hasta’ olarak tabloya dahil etmediklerini bizzat itiraf etmişti. Koca’nın açıklamasına göre Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük tabloda ‘hasta’ olarak yer alanlar testi pozitif çıkıp, semptom gösterenler. Testi pozitif çıktığı halde semptom göstermeyenler rakamlara dahil edilmiyor. Tepkiler üzerine Koca, 15 Ekim’den sonra bütün rakamları açıklayacaklarını söyledi. Ancak açıklanmadı. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Tahminimize göre günlük en az 30-40 bin yeni vaka var. Dünyada, vaka sayısı-hasta sayısı ayrımı yaparak vatandaşını aldatmaya çalışan tek ülke de herhalde Türkiye. Koskoca devletin salgına karşı aldığı tek önlem ‘maske takın’ demek olamaz. Ne gerekiyorsa, ilgili taraflarla istişare ederek yapılmalıdır. ” diyerek tepki gösteriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin