Rakam bir günde iki katına çıktı: Türkiye’de 51 yeni Koronavirüs vakası

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs kaynaklı ilk ölümün Türkiye’de gerçekleştiğini açıkladı.

Koca, “51 yeni Koronavirüs vakası tespit ettik, toplam vaka sayısı 98.” dedi. Böylelikle önceki gece açıklanan ve toplam 47 olan vaka sayısı 24 saat içinde iki katına çıkmış oldu.

Koca’nın verdiği bilgiye göre ilk defa bir Türk vatandaşı Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren kişinin 89 yaşında olduğu ve virüsü Çin temaslı bir çalışandan aldığını bildirildi.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“O gün aldığımız tedbirlerle 90 gün direndiğimizi ifade etmiştim. Olayın Çin’de ortaya çıktıktan sonra sorunun niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. Koronavirüs’ü bir pandemi senaryosunu öngörerek değerlendirdik. Çok geçmeden bu şekilde tanımlandı. İnsanlık bu tablonun içindeyken Türkiye’nin kendini tümden yalıtması imkan dışıydı. 7 gün önce size ilk vakayı bildirmiştim. Koronavirüs hakkında araştırmalar bugün bize çok şey öğretmiş durumda. Solunum yoluyla bulaşıyor, temas virüse aradığı fırsatı sunuyor. Araştırmaların kesin olarak ortaya koyduğu gerçekse farklı yaş grupları üzerinde etkisi.”

“Bilim Kurulu’nun verdiği bilgileri pek çok defa ifade ettim, ölüm oranı sanılanın çok daha altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler direnci düşük ve başka hastalığı olan kişilerdir. Direnci düşük ve kronik hastalığı olan yaşlılarımız çok dikkatli olmalıdır.”

“Geç saatlerde bulunmam planlı bir toplantı değil. Özel bir durum nedeniyledir. Sizi ve bütün halkımızı gerçekten üzen bir haberi aynı üzüntüyü hisseederek bildireceğim.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin