‘Rahip Brunson için Türkiye ile anlaştık’ diyen Trump, İsrail’deki Türk vatandaşını serbest bıraktırmış

Dün ABD Başkanı Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin ‘Rahip Burunson’ açıklamalarından sonra iyice kopma noktasına gelen ABD-Türkiye krizinde flaş bir gelişme yaşandı. Washington Post gazetesi ABD Başkanı Trump’ın 14 Temmuz’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu arayarak İsrail’de 11 Temmuz’da gözaltına alınan Ebru Özkan adlı Türk vatandaşının bırakılmasını istediğini yazdı.

Gazeteye göre Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 11 Temmuz’daki NATO zirvesinde yaptığı görüşmede ABD’li din adamı Andrew Brunson’un serbest bırakılması karşılığında bir anlaşma yaptığı için İsrail ‘den bunu talep etti.

İSRAİLLİ YETKİLİ DOĞRULADI

İsrail’in önemli gazetelerinden Haaretz’e konuşan adı açıklanmak istemeyen bir İsraiili yetkili Trump’ın Özkan’ın serbest bırakılmasını istediğini doğruladı. Sputnuk’te yer alan habere göre yetkili “Başkan Trump’tan bu yönde bir istek geldiğini doğrulayabilirim” diye konuştu.

TERÖRİZM SUÇLAMASIYLA GÖZALTINA ALINMIŞTI

27 yaşındaki Özkan Kudüs’e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran’da Türkiye’ye dönmek için geldiği Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda terör örgütleri (Hamas) ile birlikte komplo kurmak ve devlet güvenliğine tehlike arz etmek gibi terörizm suçlamaları ile gözaltına almış, 15 Temmuz’da ise Özkan’ı Türkiye’ye sınır dışı etmişti. Özkan’ın avukatı suçlamaları reddetmişti.

ABD’li rahip Brunson’ı ev hapsi koşuluyla cezaevinden tahliye edilmesi Türkiye – ABD ilişkilerinde gerilim yarattı. Brunson ‘ın ev hapsi koşulunu memnun etmeyen ABD ‘den akşam saatlerinde peş peşe dikkat çekici açıklamalar geldi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence,”Erdoğan ve Türk hükümetine mesajım var, serbest bırakın ya da sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olun” diyerek Türkiye ‘ye tehditte bulundu. Başkan yardımcısının açıklamasından dakikalar sonra Trump ise Türkiye ‘ye yaptırım uygulayacaklarını açıkladı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin