Rabia Naz dosyası kördüğüm oldu!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Rabia Naz Vatan’ın (11) şüpheli ölümünün üzerinden 17 ay geçti ancak bugüne kadar soruşturmada bir arpa boyu yol alınamadı. Aksine, soruşturma tam anlamıyla kördüğüme dönüştü! TBMM Araştırma Komsiyonu, 9 Kasım’da Rabia Naz’ın ölümünü araştırmak için Eynesil ilçesindeydi. Anne ve babayı dinledi, Başsavcılık’tan soruşturmayla ilgili bilgi aldı.

Ziyaretin ilk önemli sonucu soruşturmadaki ‘gizlilik’ kararının kaldırılması oldu. Bir kaç gün önce Adli Tıp’ın ‘Rabia’nın tırnaklarında erkek DNA’sı tespit edildiğine’ dair raporu ‘flaş’ gelişme olarak duyuruldu. Ancak Giresun Başsavcılığı’nın açıklamasına göre, 13 şüpheliden alınan örnekler Rabia’nın tıknaklarındaki DNA örneğiyle eşleşmedi. Rabia’yı ilk bulan görgü tanığı Mürsel Küçükal’ın ifadesini değiştirmesi de kafaları karıştırdı. Daha önce Rabia’yı evin önünden geçen yolda yatarken bulduğunu söyleyen Küçükal, yeni ifadesinde Rabia’yı fındık bahçesinden yola doğru sürünürken gördüğünü savundu! Muhtemelen Küçükal’ın yeni ifadesine göre hazırlanan 25 Temmuz 2019 tarihli Adli Tıp raporuna göre de omurgasında ve ayaklarında kırıklar olan 65 kiloluk Rabia, dirsekleri üzerinde hem de sırt üstü 10-12 metre sürünmüş! 

Baba Şaban Vatan, olayın ‘intihar’ değil cinayet olduğunu söylüyor. AKP’li Nurettin Canikli başta olmak üzere Giresun’daki siyasileri cinayetin üzerini örtmekle suçluyor. Babaya göre, kızına çarparak ağır yaralanmasına ve ardından hayatını kaybetmesine neden olan kişi AKP’li Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeni.

Türkiye’de bir cinayetin üzeri, herkesin gözleri önünde örtülüyor. Rabia Naz Vatan (11) geçtiğimiz yıl 12 Nisan’da apartmanlarının önünden geçen yolun ortasında ağır yaralı olarak bulunmuştu. Hastaneye kaldırıldı ancak çok kay kaybetmişti, kurtarılamadı. Emniyet, ‘intihar’ diyerek dosyayı kapatmak istedi fakat dedektif gibi çalışan baba Şaban Vatan’ın bulduğu deliller kaza/cinayet iddialarını güçlendirdi.

4,5 METRELİK VERANDANIN ÜZERİNDEN ATLAMIŞ!

Öncelikle kızın ‘intihar’ ettiği söylenilen evin terasından atlayarak, yaralı halde bulunduğu yola düşmesi fiziken mümkün değil. Zira 70 kilo olan Rabia’nın hem çatı katının kenarında bulunan 40-50 cm’lik engeli hem de alt kattaki yaklaşık 4,5 metre genişliğindeki verandayı aşarak yola atlaması imkansız. 

AJANSLAR ‘TRAFİK KAZASI’ OLARAK GEÇTİ 

Şüpheli ölümle ilgili çok sayıda soru işareti var. Öncelikle olay ilk olarak haber ajansları DHA ve İHA tarafından ‘trafik kazası’ olarak geçiliyor. Babanın iddiası da bu yönde. Şaban Vatan, kızına çarpan birilerinin onun yaralarını temizleyip, evin önüne bıraktığını savunuyor. Ayrıca, 16 metre yüksekten atlayan bir kişide iç kanama olmaması da manidar! Ayrıca Hacettepe Tıp Fakültesi Adli Tıp’tan alınan 17 Eylül 2018 tarihli otopsi raporunda ‘…bulguların trafik kazasına bağlı çarpma sonucu meydana gelmiş olabileceği’ kaydediliyor. Ayrıca Rabia’nın sol dirsek ve kolunda çarpmaya bağlı olduğu tahmin edilen zedelenme var.

ENGİNYURT: İNTİHAR DEĞİL!

Oluşan kamuoyu baskısı TBMM Komisyonu’nun olayın yaşandığı Eynesil’e kadar gelmesine neden oldu. Komisyon geldi, savcılık ve anne-babayı dinledi. Baba Şaban Vatan kızının nerede ve ne şekilde bulunduğunu komisyon üyelerine göstererek anlattı. Komisyon üyelerinden MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Evi görünce tekrar bir canlandırma yapmaya gerek olmadığı ortaya çıkıyor. O verandayı 65 kilo ağırlığında, 11 yaşındaki bir çocuk istese de atlayıp aşamaz. Zaten Trabzon otopsi raporunda da olayın bir intihar olmadığı apaçık ortaya çıkıyor. Muhtemelen bu olay bir kaza.” dedi. 

TANIK İFADE DEĞİŞTİRDİ!

Bugüne kadar savcılık ve emniyet, Rabia’nın evin çatısından yola doğru atlayarak intihar ettiğini savunuyordu. Ancak Rabia’yı olay yerinde bulan kişi Mürsel Küçükal, ilk ifadesinde kızı yolda hareketsiz bir şekilde yatarken bulduğunu söylemişti. Bu ifade savcılığın tezini tamamen çürütüyor zira 11 yaşında ve 65 kilo olan bir kız çocuğunun çatıdan yola atlayabilmesi için 4,5 metrelik verandayı aşması gerekiyordu. Ve yeni bir gelişme oldu sorşuturmada; Mürsel Küçükal, ifadesini değiştirdi!

ADLİ TIP’TAN YENİ RAPOR! OMURGASI KIRIK AMA DİRSEĞİYLE, SIRT ÜSTÜ 10 METRE SÜRÜNMÜŞ!

TBMM Araştırma Komisyon’u, Mürsel Küçükal’ı da dinledi. Daha önce Rabia’yı yolda bulduğunu anlatan Küçükal, ilk ifadesinin tam tersine, ‘pat diye bir ses’ duyduğunu söyleyerek, “Kafası betonda, ayakları bahçede birinin süründüğünü gördüm.” dedi. Adli Tıp da 25 Temmuz 2019 tarihli raporunda da, ‘muhtemelen Küçükal’ın yeni ifadesini dikkate alarak, ‘Rabia’nın dirseklerinin üzerinde hem de sırt üstü 10-12 metre sürünerek gelmiş olabileceğini’ belirtiyor. 

BU SORULAR CEVAP BEKLİYOR

Ancak burada da sorun var; Adli Tıp’ın son raporuna göre Rabia’nın yüksekten düşmeye bağlı olarak omurgasında ve ayak kemiklerinde kırıklar var.

O halde; 16 metre yükseklikten fındık bahçesine atlayan ve ağır yaralanan çocuk, sırt üzeri sadece dirseklerini kullanarak 10 metre nasıl sürünebilir?

Ayrıca eğer Rabia süründüyse, neden kıyafetlerinde buna dair bir iz yoktu? Son olarak baba Şaban Vatan’ın paylaştığı görüntülere göre fındık bahçesiyle yol arasındaki çitlerde sadece 30-40 cm’lik bir açıklık bulunuyor. Oldukça kilolu olan Rabia’nın o çalıların arasından sürünerek geçme ihtimalı var mı?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin