Putin’in ‘yeni başlıyor’ sözü ve Biden’ın görüntüleri

HABER ANALİZ | MUHSİN AHMET KARABAY

ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın cep telefonunun şifreleri kırıldı ve içerikleri medyaya sızdırıldı. İçeriklerde, ABD’de suç sayılan ne varsa onlar mevcut. Bunların dışında oğul Biden’ın babasının nüfuzunu kullanarak nasıl iş yaptığı da yer alıyor. İşin içinde Rus parmağı var deyip içeriği görmezden gelmek mümkün değil. Böylelikle Rus lider Putin’in geçen hafta söylediği, “Savaş yeni başlıyor” sözü daha bir önem kazanmaya başlamış durumda.

Hunter Biden, halen ABD Başkanlığı koltuğunda oturan Joe Biden’ın ikinci çocuğu. Adı yıllardır skandallarla anılıyor.

ABD Donanması’nda subayken, kokain kullanma alışkanlığıyla 2014’te ordudan atıldı. Henüz eşinden boşanmamışken beyin tümöründen ölen ağabeyi Beau Biden’ın hastalığı sırasında eşi Hallie Biden’la ilişki yaşadığı ortaya çıkmıştı.

Bunlar, babasının henüz başkan yardımcılığı yıllarında yaşandığı ve başkanlığa aday olması söz konusu bulunmadığından dönemine denk geldiğinden çok ses getirmemişti.

HUNTER’İN KIRDIĞI CEVİZLER KIRKI GEÇTİ

Hunter Biden’ın kirli ilişkileri, 2020 sonbaharındaki başkanlık seçimi öncesinde, baba Joe Biden’ı epey zora sokmuştu. Kirli ilişkiler ağı, hasar gören laptopunu ve harici diskini, 2019’da servise bıraktığında ortaya çıkmıştı.

Bu verilerde, Hunter Biden’ın özellikle Çin ve Ukrayna ile nasıl ilişkiler içinde olduğu ve babasının nüfuzunu nasıl kullandığına ilişkin ayrıntılı bilgiler yer alıyordu.

New York Post’ta seçimlerin hemen öncesinde yayınlanan belge ve bilgiler hayli gündem olmuştu. Başkan adayı Joe Biden ise içeriği yalanlama yoluna gitmeden bu iddiaların Rusya kaynaklı olduğunu öne sürmüştü.

Yapılanların yalnız Rus işi olduğunu öne sürmek yetmezmiş gibi, Facebook ve Twitter da bu bilgilerin yayınlanmasını yasaklamıştı. Cumhuriyetçi Parti, bu yasaklama karşısında ana akım ve sosyal medyanın Joe Biden’a açık destek verdiğini öne sürmüştü.

Donald Trump’ın başkanlıktan azil sürecinin görüşüldüğü sırada, Hunter Biden’ın Ukrayna’daki ilişkileri gündeme gelmişti. Başkan Trump’ın, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’den, Hunter Biden’ın bu ülkedeki ilişkilerini soruşturmasını istemesi gündem olmuştu. Bu görüşme Demokratların Trump’ın azil dosyasındaki en önemli belgelerden biriydi.

İKİ YIL ARADAN SONRA BU KEZ REZALET GÖRÜNTÜLERE DÖKÜLDÜ

Hunter Biden’ın bu kez cep telefonu ve iCloud hesabı kırılarak içerik ortaya saçıldı. İçerikler, 4chan isimli platformda yayınlandı.

Seks skandallarının her çeşidinin yer aldığı görüntülerde kokain çekmeden, küçük kızlarla ilişkiye kadar her türlü çirkinlik söz konusu.

💡 Kokain videoları
💡 Çocukla cinsel ilişki
💡 Arama motorunda pedofili aramalar
💡 Eskort ödemeleri

Bunlardan daha fenası ise, ailede herkesi adıyla yazan Hunter’in babasını “Pedofil Peder” olarak kaydetmesiydi. “Pedofil Peder” kaydı, Biden’ın bir dönem gündem olan görüntülerini yeniden öne çıktı.

VLADİMİR PUTİN’İN SAVAŞ YENİ BAŞLIYOR SÖZLERİ

Rusya lideri Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta kameralar önünde Batı’ya meydan okudu:

“Bugün Batının bizi savaş alanında yenmek istediğini duyuyoruz. Bırakın denesinler. Ukrayna’da savaşı biz başlatmadık. 2014’te silahlı bir darbe yapan birleşik Batı başlattı. Batı bize uyguladığı yaptırımlarla ayağına sıkıyor. Savaş daha yeni başlıyor.”

Yazıya devam etmeden, “savaş” ve “muharebe” kavramlarına açıklık getirmek gerekiyor. “Muharebe” ya da çatışma, iki düşman birliğinin birbirini yenmek için sahada verdikleri silahlı mücadeleye, “savaş” ise iki düşman ülkenin birbirlerini alt etmesi için topyekün giriştikleri harekata deniyor.

Muharebe eden birliğin başında çatışmaya giren gücün büyüklüğüne göre oluşturulan rütbeli bir komutan yer alır. Savaşı ise ülkenin başındaki liderler yönetir. Muharebe, savaşın içinde sadece bir bölümden ibarettir.

Putin’in sözlerinden anlaşıldığına göre, Ukrayna’da “muharebe” aşamasından “savaş” aşamasına geçildiği anlaşılıyor. Savaşta esas amaç düşman sayılan ülkeyi her açıdan çökertmek. Düşman ülkeyi ekonomi ve askeri açıdan çökertmek olduğu gibi, siyasi lideri saf dışı bırakmak da savaşta en önemli hedeflerden biri durumunda.

Eski savaşlar, satranç oyununa daha çok benziyordu. Satrançta şah ele geçirildiğinde oyun bittiği gibi, savaşa bizzat katılan rakip ordunun başındaki lider de yakalandığında veya öldürüldüğünde, ordu yenilmiş sayılırdı.

Batılı ülkeler, Putin’in saldırganlığını dizginlemek için Rusya’ya karşı ciddi yaptırımlar uygulamaya başladığında, bunun iki tarafı keskin kılıç olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Savaşın uzaması halinde yaptırımların, Rusya’dan daha çok uygulayan ülkelere zarar verebileceğini dile getirmiştim.

Hunter Biden’ın rezilliklerinin ortaya çıkmasında Rusya’nın parmağı var mı yok mu bilmiyorum. Ancak, bu görüntülerin ortaya çıkarılmasını Rusya’nın sağlamış olması, içeriklerin mahiyetine bakılmaması anlamına gelmez/gelmemeli.

ABD medyasının ilk günkü tepkisine bakılırsa, üç maymunu oynama şeklinde bir tavır olduğu görülüyor. Ortaya çıkan tablo, “Rusya kaynaklı dezenformasyon” diye kaldırıp atılamaz.

Fotoğrafı biraz daha büyütelim.

İngiltere’de Boris Johnson’ın başbakanlıktan ayrılmak durumunda kalması, Japonya’da eski başbakan Shinzo Abe’nin bir suikast sonucu öldürülmesi aynı çerçevede değerlendirilmesini gerektirebilir.

İngiltere’de Boris Johnson, Japonya’da perde arkasından mevcut başbakanı yönettiği öne sürülen Shinzo Abe ve ABD’de Joe Biden, Rusya’ya karşı girişilen yaptırımların en hızlıları olduğu düşünülürse, Rusya faktörünü dillendirmek daha kolay olacak.

Johnson makamına, Abe ise hayata veda etti. Veda sırası Biden’da demek için erken olabilir belki. Ama bu görüntüler, üzeri örtülecek gibi durmuyor.

Dünya siyaseti yeniden dizayn edilmeye devam ediyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin