Putin Erdoğan’a taziye değil, tehdit telefonu açmış!

Sözcü Gazetesi yazarı Cana Ataklı, bugünkü yazısında Rusya-Türkiye ilişkilerinde önemli bir iddiayı gündeme getirdi. Ataklı yazısında, Türk askerlerinin vurulduğu ve 4 askerin şehit olduğu El Bab’daki karargah bombalamasının uyarı için yapıldığını iddia etti. Ataklı, “Putin’in Erdoğan’la yaptığı telefon konuşmasında özür dilemediği tam tersine “Yine sözünüzü tutmadınız, bu son uyarım, bölgeden çıkın, Suriye’ye karşı ÖSO’nun yanında yer almayın, aksi takdirde karşınızda bizi bulursunuz” dediği de ileri sürülüyor.” ifadelerini kullandı.

İşte Can Ataklı’nın yazısı…

“İktidar ve yandaşları bir tür “kahramanlık hikâyeleri” anlatıyorlar, Amerika ve Rusya’ya bile ayar verdiğimizi söylüyorlar ama bölgeden gelen bazı haberler bunların aksini gösteriyor.

Örneğin Rus jetleri Türk askerinin bulunduğu bir binayı neden yerle bir etti?
Genelkurmay “Dost ateşiydi, yanlışlık olmuş” açıklaması yaptı hemen. Sonra Putin’in Erdoğan’ı aradığı taziyelerini iletip özür dilediği açıklandı.

Oysa anlatılan gerçekler farklı.

Rusya’nın Türkiye’ye “El Bab’da sözünüzü tutmadınız, kente girmememe sözü vermiştiniz, girdiniz” dediği belirtiliyor.

Bunun da ötesinde Türk birliklerinin kente girmeye hazırlanan Suriye ve Rus askerine ateş açtığı, 12 Suriyeli askeri öldürdüğü, 8’ini rehin aldığı da iddialar arasında. Rusların bunun üzerine Türk askerinin konuşlandığı bir binayı yerle bir ederek gözdağı verdiği de söyleniyor.

Putin’in Erdoğan’la yaptığı telefon konuşmasında özür dilemediği tam tersine “Yine sözünüzü tutmadınız, bu son uyarım, bölgeden çıkın, Suriye’ye karşı ÖSO’nun yanında yer almayın, aksi takdirde karşınızda bizi bulursunuz” dediği de ileri sürülüyor.

Türk askeri El Bab’a giderken Cumhurbaşkanı Erdoğan “Zalim Esed’i devirmek için Suriye’ye girdik” demiş bir gün sonra “Sözlerim çarpıtıldı” diyerek çark etmişti.

O günden beri sorduğum bir soru var, “El Bab’ı IŞİD’den temizledikten sonra ne olacak. Bölgeye Suriye ordusu gelirse ÖSO ile birlikte Suriye ile mi savaşacağız?”

El Bab’dan çekilme günü geldi çattı galiba.
Peki şehit olan gencecik vatan evlatlarının hesabını kim verecek?
Erdoğan’ı tek adam yapmak için “evet” diyeceklerin aklına bu hiç geliyor mu?”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin