Putin, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarını Moskova’ya davet etti

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmaların insani nedenlerle durdurulması çağrısında bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülkenin dışişleri bakanlarını Cuma günü Moskova’ya davet etti.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Putin’in Perşembe akşamı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı Dağlık Karabağ’daki çatışmaların cenaze ve esir değişimi yapılabilmesi için insani nedenlerle durdurulması çağrısında bulunuyor.” denildi. Kremlin, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının 9 Ekim Cuma günü Moskova’ya davet edildikleri kaydetti.

Statüsü uyuşmazlık konusu olan Dağlık Karabağ bölgesinde 27 Eylül’de başlayan şiddetli çatışmalarda şimdiye kadar 300’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Putin’in davetine Azeri ve Ermeni yetkililerden henüz bir cevap gelmezken, ABD ve Fransa da Güney Kafkasya’da daha büyük bir savaşın engellenmesi için çabalarını artırdı ve ateşkes çağrısı yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin