Pucca’nın cezasına ‘garip’ gerekçe: Sosyal medyayla hükümetler devriliyor!

Mahke, Pucca'ya verilen cezanın gerekçeli kararında sosyal medyanın gücüne atıfta bulunuyor.

Sosyal medya fenomeni ‘Pucca’ lakaplı Pınar Karagöz’e verilen 5 yıl 10 aylık hapis cezasının gerekçesi açıklandı. Mahkemenin gerekçeli kararında, dünyaca ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’a da atıfta bulunulması dikkat çekti. Kararda, sosyal medyanın gücüyle hükümetlerin devrildiği belirtiliyor.

İstanbul Anadolu 52. Asliye Ceza Mahkemesi, Pucca’ya (Pınar Karagüz) verdiği 5 yıl 10 aylık hapis ve 66 bin 660 liralık adli para cezasının gerekçesini açıkladı. Sanığın davaya konu sosyal medya paylaşımları ile doğrudan uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği savunulan gerekçeli kararda, bu paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği savunuldu.

UYUŞTURUCU MADDE KULLANMAYA DAVET EDİYOR

Sanığın sosyal medya paylaşımında uyuşturucu madde kullanmaya başladığını ima ederek takipçilerine bu yönde mesaj verdiği savunuluyor. Kararda, ‘kendisini her yönüyle örnek alan kişilere uyuşturucu madde kullanımına davet etmekte olduğunun tespit edildiği’ kaydediliyor. Pucca, söz konusu paylaşımında, ‘Yine kısmetse olur uyuşturucu batağına düştüm :(” ifadelerini kullanıyor.

SOSYAL MEDYA İLE HÜKÜMETLER DEVRİLDİ

Son yıllarda sosyal medyanın büyük kitlelerce kullanıldığına dikkat çekilen gerekçeli kararda, “Sosyal medyanın toplumlarda yarattığı etkiye bakınca; bu imkan kullanılarak dünyanın farklı yerlerindeki ülkelerde belli bir ideoloji çerçevesinde yapılan örgütlenmeler ile hükümetlerin devrilmesi sonucuna gidecek kadar neticeler elde edilebilmiştir. Bu nedenle sosyal medya aracılığı ile kitlelere ulaşma, onları etkileme, yönlendirme imkanı klasik basın araçları televizyon, radyo ve gazeteye kıyasla daha kolay, daha ucuz ve elverişlidir. Bu da her yaştan kişinin erişim imkanı olan sosyal medyanın gücünü ortaya koymaktadır.” deniliyor.

‘EKMEK KAPISI OLARAK’ GÖSTERDİĞİ SUÇLAMASI

Sanık Karagöz’ün, davaya konu paylaşımı ile uyuşturucu kullanımını bir suç değil bir ekmek kapısı olarak gösterdiği savunulan gerekçeli kararda, şüphelinin yine uyuşturucuyu kullanılabilecek meşru bir madde olduğu şeklinde algı yarattığı, iradeleri tam oturmamış gençleri toplum için tehlike teşkil eden uyuşturucuya yönlendirdiği iddia edildi. Sanığın 1.72 milyon takipçisi olduğunu hatırlatan mahkeme, yukarıdaki gerekçelerle sanığın iddianameye konu üzerine atılı suçu işlediğini gerekçe göstererek, “Uyuşturucu madde kullanımını özendirme” suçundan 7 yıl hapis ve 4 bin gün adli para cezası ile cezalandırdı. Mahkeme cezayı, iyi hal indirimi ile cezayı 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 660 lira para cezasına düşürdü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin