PTT’nin dağıtamadığı ücretsiz maskeyi eczaneler dağıtacak!

İstanbul Eczacı Odası, koronavirüs önlemleri kapsamında İstanbul’da ücretsiz maskelerin eczanelerin dağıtacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden yapılması kararlaştırıldı.

Daha önce PTT’nin dağıtacağı açıklanan ücretsiz maskeye yoğun talep olması sebebiyle PTT’nin altyapı çökmüş ve ücretsiz maske talebinin e-devlet üzerinden yapılması istenmişti.

İstanbul Eczacı Odası tarafından yapılan açıklamada sürecin nasıl işleyeceği tüm ayrıntılarıyla şöyle anlatıldı:

*Sağlık Bakanlığının temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.

*Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir.

*20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza “10 gün için kişi başına 5 adet maske” verilecektir.

*Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.

*Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır.

*Bulaş riskini azaltmak amacıyla maske takmanın zorunlu olduğu bugünlerde denetimsiz üretilmiş, sağlıksız maskelere mahkûm edilen halkımıza 5236 eczanemiz ile ulaşılabilir ve güvenli maske temin etmek, salgınla mücadelenin başarıya ulaşmasında ve halk sağlığının korunmasında son derece önemli bir sağlık hizmetidir. Tüm meslektaşlarımızın bu bilinç ve hassasiyetle mesleki yeminimizin gereğini yerine getireceğinden kuşkumuz yoktur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin