Prof. Özgenç’ten CİK üyelerine: İnsiyatif alın, hukuksuzlukları gündeme getirin

Ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, son dönemlerde açılan bazı soruşturma ve davalardaki hukuksuzluklara dikkat çekti. Türkiye’nin hızlı bir şekilde hukukun dışına çıktığının altını çizen Özgenç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (CİK) üyelerine çağrıda bulundu: “Etkin inisiyatif alın, hukuksuzlukları gündeme getirin!”

TCK’nın mimarlarından olan Prof. Dr. İzzet Özgenç’in sosyal medya hesabındaki paylaşımı şöyle: “Malum ‘Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nun mevcut üyelerinin bildiğim kadarıyla hepsi hukukçu kimliğine sahip bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere, bu Kurul, icrai karar alma yetkisini haiz değildir.

 

HIZLA HUKUKUN DIŞINA ÇIKILIYOR

Ülkemizde, hukukun dışına çıkılma yönünde hızlı bir süreç yaşanmaktadır. Normal şartlarda bir Cumhuriyet savcısının soruşturma başlatmaması gereken hadiseler dolayısıyla, sonuçsuz kalacağı daha baştan açık seçik ortada olmasına rağmen, çeşitli soruşturma işlemlerinin yapılması, ibretlik bir durumdur. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nu şahsen tanıma ve özellikle kamu görevlisi sorumluluğu bilinciyle birlikte bazı çalışmalar yapma şerefine nail bulunduğum Sayın Üyelerinin bu hukuk dışılıkların farkında olmaması ve Kurul toplantılarında bu hususları dile getirmemeleri mümkün değildir.

DAHA ETKİN İNSİYATİF KULLANMALARI BEKLENTİMİZDİR

Buna rağmen, Türkiye’nin “hukuk devleti” olma vasfının sorgulanmasını gerekli kılan bu hukuksuzlukların devamı karşısında, Sayın Üyelerden yapılan yanlışlara işaret zımnında istiarî mütalaa dermeyanına nazaran daha etkin inisiyatif kullanmaları, bir vatandaş olarak beklentimizdir. Anlayışla karşılanması dileklerimle.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin