Prof. Dr. Uğur Şahin’den ‘üçüncü doz’ çağrısı

BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs aşısında üçüncü doz çağrısında bulundu.

Pfizer ile koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD’de Boston Globe Media bünyesinde kurulan sağlık haber sitesi Stat News’ün düzenlediği etkinlikte konuştu.

Şahin, dünyanın, destekleyici üçüncü düz mRNA aşıları olmadan koronavirüs salgının kontrol altına alamayacağını söyleyerek, “Günün sonunda hedefimiz ve en önemli olan şey salgını kontrol altına almak. Ve bunu üçüncü doz destekleyici aşı olmadan gerçekleştiremeyiz. Bu benim çok sıkı savunduğum görüşüm” dedi.

Pfizer’ın aşı araştırma ve geliştirme bölümü başkanı Kathrin Jansen de etkinlikte açıklamalarda bulundu. Jansen, “Şu an elimizde veriler var ve ona göre Kovid-19 destekleyici aşıları geliştirip test ediyoruz. Burada amaç para kazanmak değil” dedi. Jansen, yaptıkları araştırma sonuçlarını ve verileri kamuoyu ile paylaşacaklarını da dile getirdi.

“4-6 AY ARASINDA ANTİKOR SEVİYELERİ DÜŞÜYOR”

Birgün’de yer alan haberde, verilerle ilgili açıklama yapmayan Uğur Şahin, “Aşı olduktan 4 ile 6 ay sonra antikor seviyelerinin düştüğüne dair kanıtlar var. Şunu belirtmek gerekir ki, aşı olanların Covid-19 enfeksiyonunu ağır geçirdiğini söyleyemeyiz. Fakat belli bir süre sonra aşının, ağır hastalığa karşı yarattığı korumada biraz azalma, çok ufak bir azalma olmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Şahin, “Dolayısıyla üçüncü bir destek aşısı bağışıklığı yenilemeye, tam bağışıklık sağlamaya yardımcı olacaktır. Böylelikle kış mevsiminde aşı olanlar arasında hastalığın yayılmasını engelleyebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

 1. Kardeşim, bu adamın bir “image maker”ı yok mu?
  Diğer Corona aşılarının da üreticileri var. Neden malını iki defa satan bir kapitalistin üçüncü defa satmak için gayret göstermesine benzer bir fotoğrafın içine giriliyor? Neden: “biz aşının patent hakkının ücretsiz paylaşılması gerektiğine karşı koyuyoruz” sözü ona söylettiriliyor.
  Corona problemi uzadıkça insanlar zaten kızacak yer ararken ellerine fırsat vermek de nedir?
  İnsanlar zaten virüsün mutasyonları ve sürenin uzamasına göre 4,5,6… diye düşünemiyorlar mı?
  Uğur bey kendinden önce ve daha zengin olan insanlardan hiç örnek de mi almıyor?
  Adamlar “philanthropist” görünebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin