Prof. Dr. Özgenç’ten Gergerlioğlu yorumu: Anayasa hükümleri ‘işimize gelen şekliyle’ uygulanıyor

Türk Ceza Kanunu’nun mimarlarından Prof. Dr. İzzet Özgenç, İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ‘dokunulmazlığının’ kaldırılmasına ilişkin kısa bir değerlendirmede bulundu. Özgenç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Son olarak Sayın Gergerlioğlu ile ilgili olarak gündeme gelen milletvekili dokunulmazlığı ile ilgili sorunlar, Anayasa hükümlerinin “işimize gelen şekilde” yorumlanması uygulamalarının bir tezahürüdür.” ifadelerini kullandı.

ANAYASA İHLAL EDİLİYOR

Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekili seçilmeden önce yargılandığı Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2018’de ‘PKK/KCK propagandası yapmak’ suçundan hapse mahkum edilmişti. Bir haber sitesindeki haberi paylaştığı için ceza verildi. Mahkeme kararının, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesince hukuka uygun bulunmasının ardından temyiz üzerine dosya Yargıtay’a geldi. Gergerlioğlu vekil seçilmişti ancak yasama dokunulmazlığı yok sayıldı. Dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Gergerlioğlu’na verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını 19 Şubat 2021’de onadı.

KİŞİYE ÖZEL HUKUK UYGULANIYOR

Dairenin gerekçesinde, sanık hakkında milletvekili seçilmeden önce soruşturmanın başlatıldığı, kovuşturmaya devam edilerek hüküm kurulduğu hatırlatıldı. Gergerlioğlu hakkındaki kesinleşmiş yargı kararı Yargıtay tarafından TBMM’ye bildirildi. Kesin hüküm kararı, eğer bugün TBMM Genel Kurulu’nda okunursa, Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşecek. Bu durumda Gergerlioğlu tutuklanarak cezaevine gönderilecek. Hukukçulara göre karar tamamen siyasi ve Türkiye’de hukukun kişiye özel uygulandığının ispatı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin