Prof. Dr. Ömer Taşpınar: Benim duyduğuma göre Putin’in elinde yolsuzluklardan,15 Temmuz’un gerçek yüzüne kadar kirli dosyalar var

National Defense University’de ulusal güvenlik stratejileri profesörü olan Ömer Taşpınar, Beyaz Saray’daki Trump-Erdoğan görüşmesini değerlendirirken Rusya ayrıntısına dikkat çeken bilgiler verdi.

ABD’nin başkenti Washington’da Brooking Institution’da Türkiye çalışmaları direktörü olarak da çalışmalar türüten Ömer Taşpınar Medyascope’a yaptığı açıklamada, “Bana göre Erdoğan, Putin’den daha çok çekiniyor. Çünkü Rusya kirli oyun oynayabiliyor. Türkiye üzerinde daha fazla manevra kabiliyeti var. Benim duyduğuma göre Putin, istese Erdoğan’ı zor durumda bırakacak birçok dosyaya sahip. Yolsuzluklardan tutun da 15 Temmuz’un gerçek yüzüne gidebilecek kadar kirli dosyalar var elinde.” dedi.

Bu gerekçelerle Erdoğan’ın, Putin’e karşı daha zor durumda olduğunun altını çizen Prof. Taşpınar, Trump’ın elinde ise Senato’dan geçebilecek yaptırım kartları olduğunu hatırlattı.  Taşpınar, “Senatörlerden bazıları, yaptırımlar sonrası Erdoğan tamamen Rusya’ya döner mi endişesi taşıyor. Bazıları ise ‘Türkiye zaten Rusya’nın elinde, zamanında kırmızı çizgi getirmemiz nedeniyle oldu bunlar. Türkiye’ye bizim de Rusya gibi sopa göstermemiz gerekiyor’ görüşünde.” ifadesini kullandı.

 


YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin