Prof. Dr. İzzet Özgenç’ten Erdoğan’a zor soru: ‘Halkbank ve Vakıfbank’ın hisseleri nerede?’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı ceza hukuku profesörü İzzet Özgenç, Erdoğan’a seslenerek Halkbank’ın yüzde 12,41, Vakıfbank’ın ise yüzde 28,81 oranındaki hisselerinin akıbetini sordu.

Prof. Dr. İzzet Özgenç Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sayın Cumhurbaşkanım, malumlarınız olduğu üzere Halkbank’ın Hazine’ye ait olan yüzde 87,70 oranındaki hisseleri, Bakanlar Kurulu’nun 24 Ocak 2017 tarihli ve 2017/9756 sayılı kararı ile fona devredilmiş iken 2020 yılı sonu itibariyle bu oran yüzde 75,29’a inmiştir.

Keza Vakıfbank’ın fona devredilen hisse oranı yüzde 64,80 iken 2020 yılı sonu itibariyle bu oran yüzde 35,99’a inmiştir. Bu durum karşısında Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini deruhte etmeniz hasebiyle yüzde 12,41 oranındaki Halkbank hisseleri yüzde 28,81 oranındaki Vakıfbank hisselerinin akıbeti hakkında kamunun bilgilendirilmesini sağlarsanız çok makbule geçecektir.

Sermayesinin çoğunluğu kamuya ait olan HALKBANK ve VAKIFBANK hisselerindeki oran farklılığı sermaye artışından kaynaklanmış ise şayet, bu bankalardaki kamu payının azalmasına sebebiyet veren sermaye artışının ne suretle gerçekleştirildiğinin açıklanması gerekir.” İfadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin