Prof. Dr. Hakan Kara: Aralık ayında yakın tarihin en büyük rezerv satışı yapıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın geçtiğimiz aralık ayında yakın tarihin en büyük rezerv satışını yaptığı ortaya çıktı. Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, sosyal hesabından yaptığı grafikli paylaşımda, “Aralık ayında yakın tarihin en yüksek aylık rezerv satışı gerçekleşmiş (örtülü+açık satış). 2020’de düşük faiz ısrarından 82 milyar dolar yaktıktan sonra vazgeçilebilmişti. Bu defa erken havlu atılarak kur korumalı mevduata geçildi.” ifadelerini kullandı.

TCMB, dolar 14’lira sınırında dayandığı için 1-17 Aralık tarihler arasında açıktan 5 kez müdahalede bulunmuş ve toplam 7,2 milyar dolar satış yapmıştı. Ancak MB’nın rezervleri, satışın bununla sınırlı olmadığını net olarak ortaya koyuyor.

17 Aralık’ta 116,9 milyar dolar olan brüt rezerv, 31 Aralık’ta 111 milyar dolara geriledi. Swaplar hariç net rezervler ise – 46,8 milyar dolardan -56,5 milyar dolara düştü.

KILIÇDAROĞLU: 19,1 MİLYAR DOLAR SATILDI

Hakan Kara’nın paylaştığı grafik, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 28 Aralık’ta yaptığı açıklamayı da doğruluyor. Kemal Kılıçdaroğlu, söz konusu tarihte yaptığı açıklamada, “22 Aralık akşamına kadar VakıfBank 4.5 milyar dolar, Halkbank 3.6 milyar dolar, Ziraat Bankası 6.5 milyar dolar, Merkez Bankası arka kapısından da 4.5 milyar dolar, toplam 19.1 milyar dolar satış yapıldı.” ifadelerini kullanmıştı.

SONUÇ; ELDE VAR SIFIR!

AKP rejimi, Merkez Bankası’nın 128 milyarlık rezervini de dolar 7 TL’yi geçmesin diye yakmış ancak doları durduramamıştı. Şimdi aynı yöntem yine arka kapıdan satışla Dolar 14 lirayı aşmasın diye deneniyor. Sonuç yine aynı; 1 Aralık’ta dolar 13,33 civarındaydı. 17 günde 5 kez doğrudan müdahale edildi, 7,2 milyar dolar satış yapıldı. Arka kapıdan, kamu bankaları kullanılarak yapılan satışlar bu rakamın dışında. Ancak bugün dolar 13,65’lerde…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin