Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu: Google’ı ilk icat eden Sultan Abdülhamid Han’dır

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Google’ı kullanan, ilk icat eden Sultan Abdülhamid Han’dır” iddiasında bulundu.

Kütahya Belediyesi, Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde “Vefatının 100. Yılında Ulu Hakan 2. Abdülhamid Han Konferansı” düzenledi. Konferansta Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ve Abdülhamid’in torunu Nihal Osmanoğlu konuştu.

Konuşmasında Osmanlı’nın bıraktığı tertemiz miras ve öz geçmişin bir mirasyedi gibi yırtılıp atıldığını belirten Sofuoğlu şunları söyledi:

“Google’ı kullanan, ilk icat eden Sultan Abdülhamid Han’dır. Gidemiyor, ulaşım imkanları yok, gitse sorun olacak payitahtta. Ne yapıyor; fotoğrafını çektiriyor, izliyor. Oradan bir şey üretiyor. Google’ın ilk mucidi bu anlamda Sultan Abdülhamid Han’dır. ‘Coğrafya kaderdir’ deniliyor ya coğrafyanın da psikolojisi var. Sultan Abdülhamid Han bir 10 yıl daha tahtta kalsaydı biz dünyanın en zengin devletiydik. Niye? Birinci Dünya Savaşı olacaktı ve girmeyecektik. Onlar parça parça olacaktı. Kendisi söylüyor, ‘Yıllardır bu anı bekliyordum’ diye. Girmeyecekti savaşa. Dünyanın en zengin petrol yatakları Yemen’e kadar halen bizimdi.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Alim olmak ne güzel birşey ya! Bak biz bütün bunları bilmiyorduk. Geçen günlerde de Hz.Nuh’un (AS) cep telefonu kullandığını öğrenmiştik. Kim bilir daha neler öğreneceğiz!

  2. Tabii tabii; doğrudur. Fotoğraf çektiriyor, bu anlamda Google’ın ilk mucidi Abdülhamit Handır. Balkanlar’ın Osmanlıdan koparılamaması için hesap da yapmış, aslında bu anlamıyla da Excell’in de ilk mucidi o. Hatta herbiri enfes mobilyaların yapımı öncesi çizimini de yaparmış; öyleyse bir anlamda autocad programının da mucidi…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin