Prof. Dr. Ceyhan: Vaka sayısı sıfır dahi olsa güvende değiliz!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınında sıfır vaka olsa bile güvende olunmayacağını kaydetti.

Koronavirüs salgın sürecinin henüz bitmediğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Pandemi eğrileri dağa benzer. Önceleri eteği yatıktır. Sonra dikleşir. İnişte de aynı şekilde. Hızlı inerseniz dirençle karşılaşırsınız. Direnci kırmak için ise asemptomatik vakaları bulup tedavi etmek gerekir. Biz o dönemi yaşıyoruz. Bundan sonra her gün 200-300 vaka olmayacak belki ama süreç bitmiş değil.” diye konuştu.

Koronavirüs önlemlerinin bayramdan sonra yavaş yavaş kaldırılacağını işaret eden Prof. Dr. Ceyhan, “Hepsi birden kaldırılamaz. Tüm yasakları bir anda kaldırırsanız, bir problem çıktığında bunun nereden kaynaklandığını bulamazsınız. Mesela bir pozitif vaka yakaladınız. O kişi sinemaya da restorana da  berbere de gitmiş. Virüsü nereden kaptı, kimlere bulaştırdı? Nasıl saptayacaksınız?” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin