Prof. Dr. Ceyhan: 250 bin koronavirüs taşıyıcısı İstanbul’da

Türkiye’de tanı koyulmadığı halde virüs taşıyan 400 bin civarında kişi olduğunu belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Açıklanan vakaların yüzde 60’ı İstanbul’daydı, dolayısıyla bu hastalığının taşıyıcılarının 250 bini İstanbul’da.” dedi

Koronavirüs salgınına dair yaptığı açıklamalarda İstanbul’da belirti göstermeyen taşıyıcılara karşı uyaran Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgınının 5 evreye ayırdığını belirtti. Türkiye’nin ilk iki evreyi geçtiğini söyleyen Ceyhan üçüncü evreyi ise tedbirlerin kalktığı zaman olarak niteledi. Ceyhan, “Salgının en kritik noktası 3. evre. 4. evre olan kontrollü sosyal hayata geçene kadar ciddi problemler yaşayacağımız evre 3. evredir. Çünkü hiçbir tecrübemiz yok.” dedi.

CEYHAN: TANI KOYULMAMIŞ VİRÜS TAŞIYAN İNSAN SAYIMIZ 400 BİN CİVARINDA

Prof. Dr. Ceyhan, “Türkiye’de 40 bin civarında tanı koyulmuş aktif virüs taşıyan insanımız var. Tanı koyulmamış virüs taşıyan insan sayımız bunun 10 katı bir seviyede yani 400 bin civarında.” dedi.

400 bin virüs taşıyan insandan yola çıkarak yaptığı hesaba göre 250 bin taşıyıcının İstanbul’da olduğunu ve İstanbul’da her 100 kişiden 1 buçuğunun bilmeden koronavirüs taşıyıcısı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ceyhan şöyle konuştu: “Açıklanan vakaların yüzde 60’ı İstanbul’daydı, dolayısıyla bu hastalığının taşıyıcılarının 250 bini İstanbul’da. Bunu İstanbul nüfusuna böldüğümüz zaman her 100 kişiden 1 buçuğu bu virüsü bilmeden taşıyor. AVM’yi düşünürseniz, 500 kişi olsa en az 7-8 tanesi bu virüsü taşıyor ve taşıdığından haberi yok. Bir de maske takmamış, ya da maskeyi düzgün takmamışsa siz düzgün taksanız bile yüzde 30 koruyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin