Polisin kol kıran müdahalesi kayıtta

15 Temmuz sonrası OHAL ile başlayan hukuksuz uygulamalar ve polis şiddeti her geçen gün artıyor. Dün KHK’lılar Ankara Buluşması’na katılmak için İstanbul’dan Ankara’ya giden grubun otobüsleri polis tarafından Ankara’nın girişinde durduruldu. İki saat alıkonulan gruptan bir kişinin gözaltına alındığı ve polisin bazı kişilere fiili müdahalede bulundu.

Buna benzer müdahaleler ise Temmuz 2017 yılında o dönem açlık grevini sürdüren eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Ankara Güvenpark’ta yapılmak istenen eylemleri akla getirdi. 30’dan fazla kişi gözaltına alındığı 23 Temmuz 2017 günü yapılan eylemde basın açıklamasına katılan Zeynel Danacı’nın kolu polis tarafından kırıldı.

O dönem CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, ‘polisin kasti olarak Zeynel Danacı’nın kolunu kıvırarak kırdığını’ açıklamıştı. O anlar ise kayda alınmıştı.

Çok sayıda kişinin yerlerde sürüklenerek gözaltına alındığı eylem için Güvenpark’a kitlesel katılım amaçlanmıştı. İstanbul Kadıköy’den Ankara’ya gelmek için hazırlanan kişilerin otobüsleri polis tarafından bağlanarak şehirden çıkışlarına izin verilmemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin