Polisten gözaltındaki muhabirlere ölüm tehdidi

15 Temmuzdan sonra OHAL kapsamında yapılan gözaltılardaki kötü muamele, tehditler sürüyor. Mersin’de gözaltındaki Evrensel muhabirlerinin tekrar götürüldükleri TEM’de ölümle tehdit edildiği ortuya çıktı. Mersin’de 11 gündür gözaltında olan Evrensel muhabirleri ile görüşen Avukat Ali Bozan, Evrensel Gazetesi Mersin muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın hakarete uğradıklarını ve tehdit edildiklerini söyledi.Mersin’de 23 Ağustos Salı akşamı haber takibi yapmak üzere gittikleri eylemde gözaltına alınan Uğur ve Polat, polis tarafından gözaltına alınıp Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülmüşlerdi. Burada ilk gün şiddete ve hakarete maruz kalan muhabirler daha sonra Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğüne gönderilmişlerdi.

SENİ BURADAN ATARIZ, SAKAT KALIRSIN!

Avukat Bozan’ın verdiği bilgiye göre, 10 gündür ilçe Emniyet Müdürlüğü nezarethanesinde tutulan muhabirler bugün yeniden TEM’e götürüldü. İkinci kez TEM’e götürülen muhabirler tekrar tehdit ve hakaretlere maruz kaldı. İddiaya göre, polisler tarafından dövülerek öldürülen Evrensel Gazetesi muhabiri gazeteci Metin Göktepe’yi hatırlatıp,  hakaret ve küfürler etti. TEM polisleri, muhabir Cemil Uğur’u, ‘Seni buradan aşağı atarız ya sakat kalırsın ya da ölürsün” şeklinde tehdit etti.

Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğünde akşam ziyaret eden avukat Ali Bozan, görüşmenin ardından yaşanan sıkıntıları anlattı. Evrensel gazetesinin internetten duyurduğu habere göre, Avukat Bozan, “Bu akşam geç saatlerde Evrensel Gazetesinin Muhabirlerini ziyaret ettim. Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat ile görüştüm. Bugün ilk kez mülakat için TEM’e götürülmüşler. Bilindiği gibi on gündür herhangi bir işlem yapılmıyordu. Bu tabii ki bir ifade değil, ifade öncesi yaptıkları bir uygulama. Ama daha çok baskı, hakaret ve tehdit için yaptıklarının bilgisini aldık. Sorulan sorular, gazetecilere yöneltilen suçlamalardan, işin hukuki yanından ziyade hakaret ve tehditler içeriyor” dedi.

METİN GÖKTEPE VE ERDAL EREN’E KÜFÜR VE HAKARET

Avukat Bozan, şu bilgileri verdi:“Cemil Uğur’un Facebook sayfasını incelemişler. Orada Metin Göktepe, Erdal Eren ve benzeri mücadele içinde yaşamını yitirenler varmış. Erdal Eren’i sormuşlar. Cemil Uğur Emek Partisinin onur üyesi diye cevap vermiş. 17 yaşındaki bir genç nasıl partinin onur üyesi olur’ diye tepki gösterip Erdal Eren’e dair olumsuz şeyler söylemişler.Daha sonra Metin Göktepe’yi sormuşlar. Cemil Uğur onun için de gazetenin merkez çalışanı olduğunu ve polislerce öldürüldüğünü söylemiş. Bunun üzerine Metin Göktepe’ye hakaret ve küfürler savurmuşlar. Daha sonra seni buradan aşağı atsak ya ölürsün ya da sakat kalırsın’ şeklinde açıkça tehdit etmişler.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin