Polisten Furkan Vakfı gönüllülerine ‘atkı çıkarmadınız’ müdahalesi: “Başındaki örtüye kadar alma hakkım var”

Ankara Sıhhıye Meydanında kapatılan Furkan Vakfı gönüllüleri vakfın kurucusu tutuklu Alpaslan Kuytul’un yaklaşan mahkemesi için bir araya geldi. Burada basın açıklaması yapmak isteyen gruba Ankara Emniyeti  sert müdahalede bulunarak gözaltı gerçekleştirdi.

Aralarında kadınların da bulunduğu 50 kişiyi aşkın kişinin gözaltına alınma gerekçeleri ise dikkat çekti.

Polis grubun “Alparslan Kuytul’a özgürlük” yazılı şahsi atkılarını çıkarmadığı için müdahale etti, gönüllüler tartaklanarak gözaltına alındı. Özellikle kadınların sürüklenerek götürülmesi dikkat çekti.

 

Gözaltında alınanlardan Beyza Güvenmez avukatına yaptığı açıklamada, polise atkısını vermek istememesi üzerine kendisine, “Atkıyı vermezsen başındaki örtüye kadar alma hakkım var.” cevabını verdiğini açıkladı.

 

GÖZALTINDAKİ FURKAN GÖNÜLLÜLERİ SERBEST BIRAKILDI

Ankara Emniyeti’nde gözaltına tutulan 50 Furkan Vakfı gönüllüsü gecenin ilerleyen saatlerinde serbest bırakıldı. HDP’li vekil ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Sonunda zulüm bitti..! Ne rahatlar..!Atkı taktı diye gözaltı, dünyaya rezil ediyorlar ülkeyi.! Şu devirde bu nasıl rahatlık, hukuka döneceksiniz dedik size ey keyfiyetciler..!Geçmiş olsun Furkan camiası.” açıklamasını yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin