Polislere ‘ayak kırın’ talimatı veren İçişleri Bakanı, 5 yıla kadar hapis cezası alabilir

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Uyuşturucu satıcılarının ayaklarını kırın, suçu bana atın” açıklamasının Türk Ceza Kanunu’nun 214. Maddesi’ne göre suç olduğunu söyledi.

Hukukçu Altıparmak, Soylu’nun ifadelerinin bulunduğu haberi de ekleyerek Twitter’dan “TCK 214/1 ve 3: (1) Suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (3). Tahrik konusu suçların işlenmesi halinde, tahrik eden kişi, bu suçlara azmettiren sıfatıyla cezalandırılır” paylaşımında bulundu.

İçişleri Bakanı Soylu bugün “Okulun çevresinde bir uyuşturucu satıcısını gördüğümüz zaman, beni ne kadar kınarlarsa kınasınlar, ne kadar eleştirirlerse eleştirsinler o uyuşturucu satıcısının ayağını kırmaya polis görevlidir. Suçunu bana atsın” açıklamasında bulunmuştu.

 

1 YORUM

  1. Hırsızlıkları ortaya çıkınca “Hepsi montaj” diyerek, yüzbinlerce insanı işsiz bırakan, onbinlerce insanı hapse tıkan zihniyeti, hukukla korkutamazsınız. Tam tersine “ayağını kırın demekteki kastım, bir daha okula yanaşmasına imkan vermeyin demekti” der çıkar işin içinden. Siz de “İçişleri Bakanı’na hakaret” ya da “İçişleri Bakanı’nı hedef göstermekle” suçlanırsınız.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin