Polis küçük çocukları silahla kovaladı, engelli çocuk korkudan altını ıslattı

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 1 Mayıs’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında Mardin Nusaybin’de polis küçük yaştaki çocukları gözaltına almaya çalıştı.

Fırat Mahallesi’nde bulunan Toplu Konut 7. Etap’ın bahçede oynayan çocukları havaya ateş açarak kovalayan polis, zihinsel engelli olduğu öğrenilen B.E.’yi gözaltına almaya çalıştı.

Korkuyla bina girişine sığınan B.E., yaka paça zırhlı aracın olduğu bölgeye götürüldü. Balkonda olan bazı vatandaşların, B.E.’nin zihinsel engelli olduğunu belirtmesine rağmen polis kendisini sokağa çıkma yasağıyla savundu.

Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre, B.E. yaşadığı korkudan dolayı altını ıslattı ve hala yaşadığı travmanın altında.

Öte yandan polis hakkında soruşturma açıldığı belirtildi. Nusaybin Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Ekip aracından inen görevli polis memuru taş atan grubu dağıtmak saiki ile havaya 1 el ateş ederek kalabalığı dağıtmak istemiş ancak uygun olmayan ve tasvip edilemeyecek bir şekilde çocukların bulunduğu ortamda havaya ateş açmıştır. Hukuka uygun olmayan bu tutum ve davranışları ile hiyerarşik üstlerine bu konudan bilgi verilmemesi nedenlerine bağlı olarak söz konusu polis memuru hakkında görevden el çektirme tedbiri uygulanarak soruşturma başlatılmış ve soruşturmaya devam edilmektedir.”

EGM: GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLDİ

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “24 Nisan 2020 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde bir site bahçesinde meydana geldiği anlaşılan olayla ilgili olarak; polis aracına taş atan çocuklara havaya ateş ederek müdahale eden ve olayı zamanında sıralı amirlerine bildirmeyen polis memuru hakkında soruşturma başlatılmış ve görevden el çektirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin