Polis kadın cezaevindeki koğuşu bastı, tüm tutukluları darp etti

İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bir koğuşu basan polisler, tüm tutukluları darp etti. Polis baskınının, Esin Kavruk’un adlı mahpusun DNA örneğinin alınması için zorla hastaneye götürmek için gerçekleştiği belirtildi.

11 Ekim’de tutuklanan Esin Kavruk’un mahkeme tarafından DNA örneğinin alınması için karar çıkarılması üzerine polisler, 28 Kasım Perşembe sabah saat 08:30 sıralarında B/6 Koğuşu’na baskın düzenledi.

Kavruk, daha önce mahkemenin kararı doğrultusunda 11 Kasım’da rızası dışında Adli Tıp Kurumu’na (ATK) götürülüp kan ve tükürük örnekleri alınmak istendi. Kavruk’un uygulamayı ret etmesi üzerine orada bulunan doktor tutanak tutup Kavruk’u tekrar cezaevine gönderdi.

Daha sonra cezaevi müdürü, görüştüğü Kavruk’a “Savcılığın talimatı var. Kendi isteğinle bunu yapmazsan TEM polisi tarafından gözaltına alınıp zorla bu uygulamayı yapacaklar” dediği aktarıldı. Kavruk ise avukatlarının itirazda bulunduğunu ve bunların sonuçlanmadığını bildirdi.

ÇHD: Polis koğuştaki tüm kadınları darp etti

Gazete Karınca’da yer alan habere göre; olaya ilişkin açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), polislerin koğuşta bulunan tüm kadınları darp ettiğini ve koğuştaki 19 kadından 16’sının hücreye koyulduğunu açıkladı.

ÇHD, kadınların saçlarından sürüklendiğini, saldırı sonucu bir kadının başından bir kadının da genital bölgesinden yaralandığını ifade etti. ÇHD, açıklamasında iki kadın mahpusun hastaneye götürülerek rapor aldığını, diğer tutukluların ise sevkinin yapılmadığını belirtti ve ekledi:

“Hastaneye sevkleri yapılmadı”

“Ancak diğer tutsakların muayenesi için acil servisten ambulans çağrılmış ve hastane sevkleri yapılmamıştır. Ambulansta muayene olmaları istenmiş, tutsaklar bunu kabul etmemiştir. Hastaneye sevki gerçekleşmeyen Zeynep Gerçek’in ve DNA örneği alınan Esin Kavruk’un beline aldığı darbeler nedeniyle yürümekte zorluk çektiği görülmüştür.”

ÇHD, mahpusların kendilerine, yapılan saldırı sırasında 1. Müdürün, kadınların saçını çekip “müdahale böyle olur” dediğini aktardı. Esin Kavruk’un da Haseki Hastanesi’nde polisler tarafında işkenceyle DNA örneğinin alındığı belirtildi. Ayrıca koğuşta yapılan arama sırasında mahpusların kitapları, defterleri, dava dosyaları ve battaniyelerinin alındığı aktarıldı. Kadın mahpusların, hapishane müdürleri, gardiyanlar ve tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin