Polis, İsveç’in Malmö şehrinde kabul günü yaptı: “Çete liderlerine pizza ikram edip sohbet etti”

İsveç’in suç oranlarının en yüksek olduğu Malmö şehri son dönemde cinayet ve patlamalarla gündemde. Polisin sürdürdüğü bir proje kapsamında ise çete liderleri, savcı ve kurban yakınlarıyla bir araya geldi. Polisin ev sahipliğindeki programda pizza yenildi.

Programa daha önce çeşitli suçlardan mahkum edilmiş 9 çete lideri katıldı. Programa katılmak bir kanunu zorunluk taşıyor. Katılması gereken 3 çete lideri ise programa gelmedi. Bu kişilerin ise 15 günlük hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Emniyet Müdürü Stefan Sentéus daveti ‘başarı’ ilan etti. Expressen gazetesine konuşan Sentéus, davet ettikleri azılı suçlulara vermek istedikleri mesajın hedefine ulaştığını söyleyerek “Gerçekten takdir gördü” dedi

Diğer yandan polisin ‘kabul günü’ sosyal medyada eleştirildi. “Hapse atacağınız yerde bizim paramızla pizza ısmarlıyorsunuz” tepkisi yükseldi.

Kalabalık göçmen toplumunun sorunları, uyuşturucu kaçakçılığı ve çetelerarası savaşlarla uğraşan Malmö’de cumartesi günü bir pizzacının önünde silahların ateşlenmesi sonucu 15 yaşında iki erkek çocuğundan biri öldü, diğer ağır yaralandı.

Öncesinde bir başka semtte aracın altına konulan ve çevrede hasar yaratan bomba patlaması, polisin dikkatini dağıtıp silahlı saldırıya müdahalesini geciktirme taktiği olarak yorumlandı.

Sputnik News’in aktardığına göre ise İsveç Ulusal Suç Önleme Konseyi’nin araştırmasına göre üçüncü büyük kent Malmö ülkenin tüm diğer bölgelerinden daha çok suç dalgasının etkisi altında. 316 binlik şehir nüfusunun yüzde 29’u, bireye yönelik suçların kurbanı olmuş durumda. İsveç’teki en yüksek soygun oranına sahip yer de Malmö’nün bir semti.

İsveç genelinde de geçen yıl 300’den fazla silahlı saldırı düzenlendi, bunlar 45 ölüm ve 135 yaralanmaya neden oldu. İsveçlilerin suç eylemlerini komşu ülkeye de taşıması karşısında, Danimarka, İsveç ile sınır kontrollerini geçici olarak yeniden tesis etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin