İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapmak isteyen kadınlara izin verilmedi

Polis 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İstanbul’da Feminist Gece Yürüyüşü için İstiklal Caddesi’ne girmek isteyen kadınlara ise izin vermedi.

Türkiye’nin genelinde 8 Mart Kadınlar Günü eylemleri yapılırken en geniş katılımlı kadın eylemi İstanbul’da gerçekleşti. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla kadınlar akşam saatlerinde Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmak için Sıraselviler Caddesi’nde toplandı. Grupların birleşmelerinin ardından yürüyüşe geçen kadınların İstiklal Caddesi’nde yapmak istediği eyleme ise polis izin vermedi.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem öncesi Taksim’e çıkan bütün yollar ve metro durakları da kapatıldı.

Tünel’den Beyoğlu’na girişin önünde biriken kadınlar, barikatı geçmelerine izin vermeyen polisle tartıştı. Kadınlar bunun üzerine Karaköy’e doğru yürümeye başladı. Karaköy’e doğru yürümeden önce bir basın açıklaması yapan kadın örgütleri, “Pandemi nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldığımızda ev işini, çocuk bakımını üstümüze yıkanlara, ailede baba, koca, sevgiliye, erkek şiddetine karşı isyan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Eylemciler özetle şu basın açıklaması okudu:

“Gücünü feminizmden, gücünü dayanışmadan, gücünü sokaklarda her şeye rağmen bir arada olmaktan alan bizler, kahkahamız, öfkemiz, isyanımız ve mücadelemizle tam 19. kez 8 Mart feminist gece yürüyüşünde buradayız! Yan yanayız, feminist dayanışmamızla güçlüyüz.

“Pandemi nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldığımızda ev işini, çocuk bakımını üstümüze yıkanlara, ailede baba, koca, sevgiliye, erkek şiddetine karşı isyan ediyoruz! Feminist isyan evde, ailede!”

“Toplumsal cinsiyet eğitimlerini engelleyip kadın üniversitesi açmayı planlayanlara, öğrencileri taciz edenlere, seçilmiş değil atanmış yönetimlere karşı feminist isyan akademide, kampüste, okulda!

“Pandemiyi bahane edip görevini yapmayarak kadınların şiddetten uzaklaşmasına engel olanlara, kadın cinayetlerini önlemeyenlere, kadınları tekrar tekrar mağdur eden yargılamalara, hayatını savunan kadınlara en ağır cezaları reva görürken şiddet uygulayan erkekleri ödüllendiren erkek adalete karşı feminist isyan karakolda, adliyede!

“Erkek şiddetiyle mücadele etmek yerine kadın düşmanlarının sözüne uyarak İstanbul Sözleşmesi’ni, nafaka hakkını, eşit ve şiddetten uzak yaşama hakkımızı tartışmaya açarak ayrımcılığı ve şiddeti destekleyenlere karşı feminist isyan sözümüzün ulaştığı her yerde! Kürtaj ve doğum kontrole erişim haklarımızı kısıtlayanlara, bizi çocuk doğurmaya mecbur görenlere karşı feminist isyan kadınların kararlarında!”

“Cinsiyetçi ve aşağılayıcı muameleye, nefrete, homofobik ve transfobik saldırılara, toplumsal cinsiyetten korkan, ‘LGBT yoktur’ diyenlere karşı feminist isyan her yerde! Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz!”

Kadınlar, Karaköy’e doğru yürüdükten sonra dağıldı. Kadınlar daha sonra Kadıköy’de bir araya geldi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin