Plastik kapların zararlarını hafife almayın

Mutfaklarda sıkça kullanılan plastiklerin saçtığı tehlike sürekli gündeme gelmesine rağmen trdbir alma konusunda gerekli ihtimam gösterilmiyor. Plastik kapların hammaddesi olan ‘bisfenol A’ kanser, obezite, diyabet ve kalp hastalıklarına yol açıyor.

50-70 derece ısıda gıda ve sıvılara nüfuz eden Bisfenol A, triod, büyüme hormonu, östrojen ve testesteron hormonlarının üretimini de azaltıyor. Sözkonusu hammadde, her gün kullanılan bardak, pet şişe, çatal, kaşık, suni köpükten yapılan gereçler, saklama kabı gibi sert plastik kapların hemen hemen tümünde bulunuyor. Basit ancak etkili bazı önlemlerle plastiklerdeki bu zararları en aza indirmek mümkün.

Nelere dikkat etmeli?

Plastik kapları buzdolabına koymamalı.
Arabada bırakılan pet şişelerdeki sular tüketilmemeli.
Eve alınan damacanalardaki su hemen cam kaba boşaltılmalı.
Cam biberon kullanmalı.
Sıcak çay, kahve gibi sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcıların kullanımı yasaklanmalı.
Plastik kapları mikrodalgaya koymamalı.
Plastik kaplar bulaşık makinesinde yıkanmamalı.
Plastikler sert deterjanlarla yıkanmamalı.
Tüm gıdaların tüketiminde cam şişe ve kaplar kullanılmalı.

1 YORUM

  1. Ülkemizdeki en ünlü televizyon kanallarından birinde, ABD’deki bir üniversitede yapılan araştırma sonuçlarına göre şampuanların insan zekasına (geçmiş gün yanlış olmasın belki de hafızasınaydı…) önemli ölde zarar verdiği haberi yapılmıştı. Bir defa geçen haberin yapıldığı televizyonun üst düzey yöneticilerinden birine, neden böylesine önemli bir konu üzerinde gereği gibi durulmadığını sordum: “reklam gelirleri” dedi. Yukarıdaki haberiniz üzerinde çok durulması, önemle durulması, sıklıkla durulması gereken bir konu. Teşekkürler…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin