Piyasalarda Trump fırtınası!

Donald Trump’ın mali teşviklerinin etkisiyle şimdiden Amerika’ya akın eden küresel fonlar, Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalardaki ağırlıklarını azaltıyor. ABD’nin 30 yı vadeli tahvilleri ilk defa yüzde 3’ün üzerine tırmandı.

Küresel tahvillerin toplam değeri geçen hafta 1,2 trilyon dolar erirken, hisse senetlerinin değeri 1 trilyon dolar kadar arttı. Bakır başta olmak üzere sanayi metalleri son dört yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Türkiye gibi gelişmekte olan piyasaların varlıkları, Trump’ın da daha korumacı dış ticaret politikaları uygulayacağı endişesi ile birlikte sermaye çıkışlarının artması sonucu sert düştü.

DOLAR SPOT ENDEKSİ ZİRVEDE

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD para biriminin neredeyse tüm önemli para birimleri karşısında güçlenmesi ile birlikte Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Standard Chartered, 2017 yılı sonu için 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi beklentisini 3’e yükseltti. Geçen haftaya kadar bu tahmin yüzde 2’nin altında idi. ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 12 baz puan artarak Pazartesi günü Londra saati ile 10:57’de yüzde 2.27’ye çıktı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin