Pirvanov: ‘Kuzey Makedonya’ hayata geçmeyecek!

Bulgaristan’ın eski Cumhurbaşkanı Georgi Pirvanov, “Kuzey Makedonya hayata geçmeyecek. Biz bu ülkenin Makedonya Cumhuriyeti olarak NATO ve AB’ye üye olması için bir girişimde bulunmalıyız, zira biz devlet olarak onu bu isim ile tanımışız.” dedi.

Pirvanov, katıldığı bir televizyon programında Makedonya’da isim değişikliğine yönelik düzenlenen referandumun başarısız geçtiğini ileri sürdü. Pirvanov, referandumda halkın oyuna sunulan sorunun yanıltıcı olduğunu ve böyle bir neticeye yol açtığını iddia etti.

Pirvanov’a göre Makedonya halkı ülkenin NATO ve AB üyeliğine karşı değil, isim değişikliğine karşı tavır sergiledi.

NE OLMUŞTU?

Referandumda Makedonya halkının yüzde 90,94’ü ‘evet’ oyu kullanmıştı. Hayır oyu kullananların oranı ise yüze 6,13’te kalmıştı. Ancak referandumda katılım yüzde 50’nin altında kaldı. Katılım oranı yüzde 34,15 oranında kaldığı için referandum direk sonuç doğuramayacak. Böylece Makedonya ile Yunanistan arasında imzalanan ve isim sorununa son veren Prespa anlaşması şimdilik yürürlüğe girmemiş sayılacak. Kararı parlamento verecek.

İSİM SORUNU NEDİR?

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedonya hükümeti ile yapılan müzakereler sonucu bu ülkenin isminin, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirileceğini açıklamıştı. Makedonya Başbakanı Zoran Zaev de “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti isminden geri dönüş olmayacak. Böylece Avrupa Birliği ve NATO’ya üyelik talebimiz de çözüme kavuşmuş olacak.” demişti. Zaev başkanlığındaki hükümet bu anlaşmayı referanduma götürme kararı almıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin