PİMAŞ boru F-35’e karşı… Hedef 2023!

YER: Bursa TARİH: 15 Temmuz 2019. Kartal marka otomobilin üzerinde S-400 yazılı PİMAŞ borular!

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Fotoğraf sosyal medyada paylaşıldı. Koç Holding’e ait TOFAŞ’ın eski “kuş serisi” otomobillerinden Kartal’ın üstüne plastik atık su boruları füze rampasını andıracak şekilde monte edilmiş.

Anadolu’da kâğıt mendile Selpak, margarine “Sana yağı” denilmesi gibi ilk imal eden firma PİMAŞ olduğu için bu tip borulara PİMAŞ boru denilir.

ARTIK ONLARIN UYKUSU KAÇACAK: P-400!

PİMAŞ boruların üzerine kırmızı renkte iri puntolarla S-400 yazılmış. Esasında “P-400” daha çarpıcı bir hava savunma sistemi olabilirdi. Boruların etrafına Türkiye bayrakları asılmış.

Ne şoför ne de diğer yolcular emniyet kemeri takmış. Hatta yasak olduğu halde şoför direksiyon başında iken cep telefonunu kullanıyor.

Kornalar mehter marşları eşliğinde Bursa sokaklarında tur atıyorlar…

PATRIOT FÜZELERİNE KARŞI P-400, NİYE OLMASIN!

Türkiye’nin hakikatle bağının koparılmasının üzerinden hayli vakit geçti. Bu zaten herkesin malumu. Mevzu siyasetin, iktisatın ve kamu idaresinin hudutlarını aşıyor. Tablo giderek ağırlaşan klinik bir vakaya dönüşüyor.

Bursa sokaklarında çekilen o fotoğrafı hafife almamak lâzım.

Recep Tayyip Erdoğan’ın organize cehalet ve propaganda üzerine inşâ ettiği iktidarını ayakta tutmak için yeni bir beka meselesine dönüştürmeye çalıştığı Rus S-400 füzelerinin halktaki karşılığının ne olduğunu göstermesi itibarıyla fevkalâde manidar bir fotoğraf karesi o!

O kare Amerika’ya, Avrupa Birliği’ne ve Kuzey Atlantik Anlaşması İttifakı’na (NATO) nasıl kafa tutulduğunu anlamamızı da kolaylaştırıyor.

ONLARIN PATRIOT’U VARSA BİZİM DE BORUMUZ VAR

İçi boş hamasetin mücessem halini Osmanlı’nın 2’nci başşehrinin sokaklarında dolaştırıyorlar. Pimaş boruyla Amerika’ya gözdağı veriyoruz.

Dostların medar-ı iftiharı, düşmanların korkulu rüyası P-400. Onların dolarları varsa bizim P-400’lerimiz var.

Biz ki 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünde sapanla F-16 taarruz uçaklarını yere sermişiz! Atlet ve fanilayla Alman Leopar tanklarının egzozunu tıkayıp darbeye mani olmuşuz!

Onlar Patriot’a, F-35’e, F-16’ya güveniyorsa bizim de yeni nesil P-400 uzun menzilli borularımız var.

21’inci asrın beşte biri geride kalırken bilimde, sanayide, teknolojide, bütün bunların “kuluçkahanesi” sayılan eğitimde her gelen bakanın akşamdan sabaha değişiklik yaptığı eğitim yerlerde sürünürken ne füzesi ne meydan okuması!

Hemen her sahada nal topluyoruz nal! Erdoğan’ın zulüm ve baskısından kaçan vasıflı kadrolar soluğu ecnebi memleketlerde alıyor.

Cahil bir cemiyet yolunda ne lazımsa elinden geleni ardına koymuyan Erdoğan diğer taraftan hasbelkader yetişmiş insanları da silindirle eziyor.

TOPLAMA-ÇIKARMA BİLMEYEN İLKÖĞRETİM MEZUNLARI

8’inci sınıfa kadar gelmiş 100 talebeden 17’si toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi matematikte dört işlem diye anlatılan konulardan bîhaber.

25+18-11=? işleminin neticesini kâğıt kalemle yapamayacak kadar matematik engelli bir nesil yetiştiriyoruz.

Matematikten vazgeçtik. Televizyonda “İneğin yavrusuna ne denir?” ödüllü suâlinin dört şıkkı var: a)Kuzu b)Buzağı c)Sıpa d)Oğlak. Üniversite mezunu yarışmacı cevap veremeyince “seyirci jokeri” hakkını kullanıyor.

Böylesine iflas etmiş bir ülke kaç senede ayağa kaldırılabilir?

DÖRT İŞLEMİ BİLMEYEN RAKAMDAN BAHSEDİYORUZ

Vaziyet bu kadar içler acısı iken yatırımcıların akıl hocası Fitch notumuzu indirmiş. Hadi oradan! Sen de kim oluyorsun? Haddini bil haddini.

Fitch,  “Vadesi gelen yabancı borç miktarı oldukça fazla. Eğer liradaki oynaklık, jeopolitik gerilimler veya politika belirsizliğinden kaynaklı olarak yatırımcı iştahı zayıflarsa borcun refinansmanı zor olabilir.” diyerek kredi notumuzu çöp seviyesinin dahi altına indirdi.

Ondan iki hafta evvel Moody’s Honduras ve Guatemala ile aynı kümeye düşürdü Türkiye’yi.

2019’un ilk 6 ay bütçe açığı 78,6 milyar TL. Açık 2018 yılının tamamında 72,6 milyar lira seviyesindeydi. Kalan altı ay kılavuz istemiyor.

KAMUNUN BORCU YÜZDE 128 ARTTI

Kamu kesimi net borcu 2018 senesi mart sonunda 271,6 milyar TL. Bu sene 1 Nisan’da 619,9 milyar TL. Senelik artış yüzde 128.

Borç için her ay 4,5 milyar TL faiz ödeniyor. 2,2 milyon asgari ücretlinin maaşı her ay faiz lobisine gidiyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tahsilatı 2018’e kıyasla yüzde 55 azalarak 10,1 milyar TL’den 4,5 milyar TL’ye indi.

Ocak-haziran döneminde akaryakıt sarfiyatı yüzde 7,8 azaldı. Geçen ay 300 bin kişi daha işsizler ordusuna yazıldı.

Esnaf sinek avlıyor. Yaprak kıpırdamıyor. İflas ve konkordato haberleri havada uçuşuyor.

Dört gençten biri işsiz. Son 15 ayda yüzde 130 zam gelen elektrik faturaları sanayiciyi çarptı. Zam yağmurunda benzinin litre fiyatı 7,10 TL’yi aştı.

GURBETÇİ, AVRUPA’DAN TÜRKİYE’YE DETERJAN GÖTÜRÜYOR

Avrupa’ya tatile gelenler Türkiye’ye dönerken şampuan, çamaşır ve bulaşık deterjanı, sıvı sabun ve tuvalet kâğıdı satın alıyor.

Gümrük Vergisi derdi olmasa bavulları Türkiye’de ateş pahası mamüllerle dolduracaklar.

TL’den euroya dönüştürürken katlandıkları maliyete rağmen Türkiye’de markette aynı mamüllerin fiyatı iki-üç kat daha pahalı.

Aynı şekilde gurbetçiler Türkiye yollarına düşmeden senelik izinleri için bol bol market alışverişi yapıyor.

Ne gam! PİMAŞ boruyla hedef 2023. Hedefler yarı yarıya küçültülse (http://tr724.wpengine.com/yariya-yariya-kuculmek-icin-plan-yapan-akp/) de ver Mehter’i.

Savulun bre dış mihraklar!

Erdoğan ve avanesi P-400’leri Kartal’a yüklemiş geliyorlar…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin