Pilotlara yönelik ‘kumpasın’ belgesi: Sicil listesinden fişleme yapılmış, emniyete gönderilmiş

15 Temmuz sonrası TSK içinde sözde darbe girişimine bilerek ya da bilmeyerek katılanların oranı yüzde 1’leri bile bulmazken binlerce asker asılsız ihbarlar, gizli tanık beyanları ve fişlemelerle ordudan ihraç edildi ve hapse atıldı.

Bunlardan biri de Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na (HKK) bağlı 50 savaş pilotuna yönelik gerçekleştirilen ve ‘kumpas’ olarak tanımlanan olay oldu. Twitter’da Gagavuz (@bombaAyrildi) isimli hesap yaptığı paylaşımlarda, “Türkiye’nin en kaliteli pilotlarına nasıl kumpas kurulduğunu anlatacağım. 15 Temmuz kumpasından sonra 20 Temmuz sivil darbesinin başlamasıyla birçok pilot KHK ile görevlerinden ihraç edildi. Bunu itirafçı adı altında iftiracılar yaptılar.” dedi.

Fişleme ve gizli tanık belgelerini yayınlayan hesap, hipnoz ve işkence davasında 7.5 yıl hapis cezası alan Ahmet Zeki Üçok’un yaptığı fişlemelerin ezberletildiği Ufuk Işık isimli kişinin beyanlarıyla pilotların ordudan ihraç edildiğini ve tutuklandığını belirtti.

50 pilot IŞİD ve KCK şüphelileriyle ayrı yerde tutuldu

28 Ağustos 2016’da Ankara TEM’e gönderilen isimsiz ihbar maili ile soruşturmanın başlatıldığını anlatan Twitter hesabı şunları yazdı: “Aslında bu bir ihbar maili değil resmen fişleme listesidir. Bu mail bahane edilerek 50 kadar pilot, savcı Müslüm Canpolat’ın talimatı ile gözaltına alınır. 30 gün boyunca İŞİD ve KCK şüphelileri ile aynı spor salonunda çok ağır şartlarda gözaltında tutulurlar.”

‘Bu bir fişleme listesiydi; Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı’nın listesi mail olarak atılmıştı

‘Mailin fişleme listesi olduğunu gösteren çok bariz bir özelliği vardır. Mailde liste halinde sıralanan subayların sırası, Hava Kuvvetlerinde sadece Personel Başkanlığı tarafından bilinen 2016 yılı güncel sicil sırasıdır. Resmen fişleme listesi mail olarak atılmış ve bunun üzerinden ETÖ’cü olmayan kim varsa ihraç edilmeye çalışılmıştır.’

‘Gizli tanık Ufuk Işık gönderilen fişleme mailinin aynısını ifadesinde kullandı’

” Pilotlar gözaltındayken çok ilginç bir şey olur. Dönemin Başbakanı Cinali Y. “isimsiz ihbarlara itibar edilmeyecektir” şeklinde bir açıklama yapar. Bu açıklamadan sonra kumpasçılar çarşafa dolamaya başlar. Şimdi bu mailin yanında bir de gizli tanık bulunması gerekmektedir. Ufuk Işık isimli şahsı önce gizli tanık, sonrasında da tanık yapmaya karar verirler.Ufuk Işığın alınan ifadesi gelen mail ile noktası virgülüne, imla hatalarına kadar aynıdır. “Fıtıcı olduğunu düşündüğüm pilotlar” diye verdiği liste, maildeki sicil sırası ile birebir aynıdır.”

“Kumpasçılar daha sonra defalarca Ufuk Işığı ifadeye çağırırlar. İçi bom boş olan dosyayı “onun arabası bu markaydı”, “memleketi şurasıydı” gibi komik ifadelerle doldurmaya çalışırlar.Sırf delil kısmı kalabalık görünsün diye, fotoğraf teşhisi ekleyerek “hiç görmedim” dediği insanı “kesin ve net teşhis etmiştir” şeklinde yazacak kadar çaresiz kalmışlardır.”

‘Ankara Emniyet’in meşhur işkencecisi Abdülkadir Yılmaztürk’ 

“Mail ve Ufuk Işığın ifadesi birebir aynı olmasına rağmen yargılama boyunca iki ayrı delil olarak değerlendirilir. Pilotlar üzerinde baskı oluşturulmaya çalışılır. Pilotlar gözaltında gece yarıları avukatsız olarak mülakat adı altında ifade vermeye zorlanır.Gece yarısı yapılan usulsüz mülakatlarda, pilotlar üzerinde “isim ver kurtul, hemen işine dön, hakkında ki her şeyi biliyoruz” şeklinde baskı kurulur. Devre arkadaşlarının isimlerini vermesi ve fişleme yapması istenir.Pilotları usulsüzce ifadeye alan, çeşitli hakaretler eden Ankara TEM’in meşhur işkencecisi Abdülkadir Yılmaztürk’tür.”

İşte o paylaşımlar;

1.Sizlere Türkiye’nin en kaliteli pilotlarına nasıl kumpas kurulduğunu anlatacağım. 15 Tem kumpasından sonra 20 Tem sivil darbesinin başlamasıyla birçok pilot KHK ile görevlerinden ihraç edildi. Bunu itirafçı adı altında İFTİRACILARLA yaptılar.

2.Hava Kuvvetlerine hazırladıkları kumpas davasında kuvvetin bel kemiği ve geleceği genç pilotlara hiçbir somut delil olmadan iftiralar attılar, üniformalarından ayırdılar.

3.Sivil itirafçı adı altında çıkardıkları Ufuk Işık adlı İFTİRACIYA, Hava Kuvvetlerinde
@ucokahmetzeki ile yaptıkları fişlemeleri ezberleterek 15 TEM’de “başbakan talimatı ile” uçuş yapan pilotları bile ihraç ettiler, tutukladılar.

4.Nasıl mı oldu? Hepsinden bahsedeceğim.

5. 28 Ağustos 2016’da Ankara TEM’e isimsiz bir ihbar maili gelir. Gelen mailin içeriğinde Hava Kuvvetlerinde bulunan güya FITIcı pilotların listesi vardır. Aslında bu bir ihbar maili değil resmen fişleme listesidir.

6. Fişleme listesi oldukça amatör bir şekilde, ihbar maili havasına sokulmaya çalışılmıştır. Mail “direk konuya gireceğim” diyerek başlamakta ve “benim kim olduğumun bir önemi yok” denerek bitmektedir.

7. Bu mail bahane edilerek 50 kadar pilot, savcı Müslüm Canpolat’ın talimatı ile gözaltına alınır. 30 gün boyunca İŞİD ve KCK şüphelileri ile aynı spor salonunda çok ağır şartlarda gözaltında tutulurlar.

8. Mailin fişleme listesi olduğunu gösteren çok bariz bir özelliği vardır. Mailde liste halinde sıralanan subayların sırası, Hava Kuvvetlerinde sadece Personel Başkanlığı tarafından bilinen 2016 yılı güncel sicil sırasıdır.

9. Ayrıca mailde pilotlar güncel tayin yerlerine göre sıralanmıştır. Resmen fişleme listesi mail olarak atılmış ve bunun üzerinden ETÖ’cü olmayan kim varsa ihraç edilmeye çalışılmıştır.

10. Pilotlar gözaltındayken çok ilginç bir şey olur. Dönemin Başbakanı Cinali Y. “isimsiz ihbarlara itibar edilmeyecektir” şeklinde bir açıklama yapar.

11. Bu açıklamadan sonra kumpasçılar çarşafa dolamaya başlar. Şimdi bu mailin yanında bir de gizli tanık bulunması gerekmektedir. Ufuk Işık isimli şahsı önce gizli tanık, sonrasında da tanık yapmaya karar verirler.

12. Ufuk Işığın alınan ifadesi gelen mail ile noktası virgülüne, imla hatalarına kadar aynıdır. “Fıtıcı olduğunu düşündüğüm pilotlar” diye verdiği liste, maildeki sicil sırası ile birebir aynıdır.

13. Kumpasçılar daha sonra defalarca Ufuk Işığı ifadeye çağırırlar. İçi bom boş olan dosyayı “onun arabası bu markaydı”, “memleketi şurasıydı” gibi komik ifadelerle doldurmaya çalışırlar.

14. Sırf delil kısmı kalabalık görünsün diye, fotoğraf teşhisi ekleyerek “hiç görmedim” dediği insanı “kesin ve net teşhis etmiştir” şeklinde yazacak kadar çaresiz kalmışlardır.

15. Hatta hukukta o kadar ileri giderler ki, “iddiaların reddi, örgütsel bağın devam ettiğini gösterir” şeklinde bir buluşa imza atarlar. İddianameyi hazırlayan savcı Müslüm Canpolat bu buluşuyla, ülkemizi hukuk alanın da dünya çapında temsil etmiştir.

16. İfadelerin hiçbirinde zaman, mekân ve tarih gibi somut bilgiler yoktur. Bir fişleme listesi ile pilotların hayatı karartılmış ve üniformaları ellerinden alınmıştır. Hava Kuvvetlerinin geleceğine ağır bir darbe vurulmuştur.

17. Mail ve Ufuk Işığın ifadesi birebir aynı olmasına rağmen yargılama boyunca iki ayrı delil olarak değerlendirilir. Pilotlar üzerinde baskı oluşturulmaya çalışılır. Pilotlar gözaltında gece yarıları avukatsız olarak mülakat adı altında ifade vermeye zorlanır.

18. Gece yarısı yapılan usulsüz mülakatlarda, pilotlar üzerinde “isim ver kurtul, hemen işine dön, hakkında ki her şeyi biliyoruz” şeklinde baskı kurulur. Devre arkadaşlarının isimlerini vermesi ve fişleme yapması istenir.

19. Pilotları usulsüzce ifadeye alan, çeşitli hakaretler eden Ankara TEM’in meşhur işkencecisi Abdülkadir Yılmaztürk’tür.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin