Pilot Kurmay Yüzbaşı Emrah savunmasında iddiaları tek tek çürüttü

15 Temmuz gecesi Muğla’nın Marmaris İlçesinden helikopterle ayrılan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı İstanbul’a getiren TC-ATA uçağının inişini engellemekle suçlanan Pilot Kurmay Yüzbaşı Alper Emrah mahkemede verdiği savunmasında iddiaları tek tek çürüttü.

Yandaş medyanın hedef tahtasına oturttuğu Pilot Kurmay Yüzbaşı Emrah, uçakta olmadığı halde karada iken uçuyormuş gibi telsiz konuşmaları düzenlediğini ve uçağın aynı anda iki farklı yerde bulunmasıyla ilgili çelişkileri savunmasında anlattı.

NordicMonitor’ün haberine göre, Yüzbaşı Emrah duruşma salonunda yaptığı sunumda üzerine atılan iftiraları ve suçlamaları delilleriyle çürüttü.

TSK’da pilot ile yer istasyonu arasında yapılan konuşmalara dair usüllerin ve hayati kuralların olduğunu ayrıntılı bir biçimde açıklayan pilot kendisine atfedilen uçağın engellenmesi emrine “mutabık” ifadesini kullanmasının teknik olarak imkânsız olduğunu delilleriyle anlattı.

İddianamenin değişik yerlerinde Erdoğan’ın uçağı ile ilgili telsiz konuşmasının anlam değişecek şekilde başka ifadelerle yazıldığını ispat eden pilot deliller üzerinde oynama yapıldığını, kayıtların kendisine verilmediğini iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

İddianamenin 683.’ü sayfasını ekrana yansıtan pilot saat 23:18’deki telsiz konuşmasını gösterdi. Bu saatte daha uçakta bile olmadığını belirten pilot ayrıca iddianamenin 1319.sayfasında aynı saatte bir başka konuşmasının olduğunu gösterdi

AYNI UÇAK İKİ PİLOTA YAZILMIŞ

Bir diğer sanık pilot Üsteğmen Adem Kırcı çapraz sorguda Yüzbaşı Emrah ile aynı uçağın kendisine yazıldığını söyleyerek Emrah’ın 00:20-01:38 saatleri arasında havada olduğuna göre kendisinin aynı uçakla nasıl 00:54’te havalanmış olabileceğini sordu.

UCUZ PROPAGANDAYA CEVAP VERDİ

Emrah’ın kullandığı iddia edilen uçağa yüklenmiş ve üzerinde Cumhurbaşkanına atfen ‘CB’ yazan bombalar medyada yer almıştı. Yüzbaşı kullandığı uçağın o uçak olmadığını ve havadan havaya mühimmata yazı diye bir şeyi hayatında duymadığını söyledi.

NATO’da görevlendirildiği için 15 Temmuz gününün Akıncılar’daki son günü olduğunu söyleyen Emrah o gün herkesle vedalaştığını söyledi. Yurtdışında ev kiraladığını, yeni görevi ile ilgili telefon görüşmelerinin dahi iddianamede suç unsuru olarak yer aldığını da ekledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin