Pentegon’dan arka arkaya kritik açıklamalar: Suriye hava sahası, Türk uçaklarına kapatıldı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından Suriye’de Hava Görev Emri’nden çıkarıldığını, Türkiye’ye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesinin durdurulduğunu açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, “Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezi tarafından Hava Görev Emri’nden çıkarıldı, Türkiye’ye keşif ve gözlem verilerinin sağlanması durduruldu.” ifadelerini kullandı.

“Bunun hava sahasını Türkiye’ye kapatmak anlamına gelip gelmediği”ne ilişkin soruya Gleason, “Teknik olarak bu anlama gelmese de bir hava unsuru Hava Görev Emri’nden çıkarıldığında söz konusu bölgede koordinasyonsuz uçması neredeyse imkansız hale geliyor.” cevabını verdi.

Pentagon daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik muhtemel operasyonuna destek vermeyeceğini ve parçası olmayacağını ifade etmişti.

PENTAGON SÖZCÜSÜ İDDİALARI SOSYAL MEDYA MESAJIYLA DOĞRULADI

Ardı ardına yapılan açıklamalarının ardından Pentagon sözcüsü Jack Detsch, ABD’nin Fırat’ın doğusunda hava sahasını kapattığını doğrulayan bir tweet paylaştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin