Pentagon’dan Ankara’ya rest: Ya F-35 uçakları, ya Rus S-400’leri!

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye’nin S-400 ve F-35’lerin ikisini birden alamayacağını belirtirken bir seçim yapılması gerektiğini söyledi. Açıklama diplomatik olarak ‘rest’ anlamına geliyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amerikan teknolojisinin Rusya’nın eline geçmesi riski gerekçesiyle Türkiye’nin hem F-35 hem de S-400 sahibi olamayacağı mesajını bir kez daha gönderdi. 1 Mayıs’ta ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin Tahsisat Komisyonu’nu bilgilendiren Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alması halinde ABD ile müttefiklerinin ortak ürettiği F-35 hayalet savaş uçaklarına el süremeyeceği görüşünü yineledi.

“YA BİRİ YA ÖTEKİ”

Vekil Mario Diaz-Balart’ın “Bu mesajı Ankara’ya yeterince net şekilde verdiniz mi, ” sorusu üzerine Shanahan “Bence yanlış anlamaları çok küçük bir ihtimal” cevabını verdi.

Bunun üzerine Diaz-Balart “Ya biri ya da öteki; yoksa F-35’lere sahip olamazlar” vurgusunu yaparken, Shanahan “O konuda bizim tarafımızda bir kafa karışıklığı yok” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin