Pentagon sözcüsü: Moskova’nın hedefi ABD ile Türkiye’nin arasını açmak

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Eric Pahon, Moskova’nın Türkiye’yle ABD arasındaki S-400 ihtilafından istifade ederek iki ülkenin arasını açmaya çalıştığını söyledi. Pahon, buna izin vermeyeceklerini de kaydetti.

VOA Türkçe’nin haberine göre El Hurra kanalına konuşan Pahon, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması ve bu alışverişin Türk-Amerikan ilişkilerinde sebep olduğu gerilimle ilgili bir soruyu da cevapladı.

Moskova’nın birinci hedefinin, ‘kendileri açısından en büyük hediye sayılacak NATO ittifakında çatlaklar oluşturmak’ olduğunu ifade eden Pahon, ama böyle bir şeyin olmayacağını belirtti.

ABD-Türkiye ilişkisi devam edecek

Pentagon sözcüsü Pahon, sözlerini şöyle sürdürdü: “S-400 anlaşması ve bunun F-35 savaş uçakları programına etkileri konusunda, Türkiye-ABD-NATO ilişkisinin geneline ve bu ilişkinin ne kadar büyük ve katmanlı olduğuna bakmak lazım. ABD Türkiye’ye kilit bir stratejik müttefik olarak çok değer veriyor. Tatbikatlara, onların kuvvetleriyle birlikte çalışma kapasitemizi arttırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Bu ilişkinin derinliğine bakmak lazım. Moskova ise (Türkiye-ABD arasında S-400 konusunda yaşanan) bölünmeyi kullanarak bu çok derin ilişkiye zarar vermeye çalışıyor.”

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkinin bundan sonra da devam edeceğini vurgulayan Pahon, “Biz Türkiye’yle neredeyse 70 yıldır müttefikiz. Zor zamanlardan geçtik, bu olacak. Tabii ki Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçmesini, S-400’ü satın almamasını ve Patriot’lar gibi NATO’yla uyumlu bir sistemi almasını isteriz.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin