Pentagon: IŞİD’in ‘enformasyon bakanı’ öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), koalisyon güçlerinin Suriye’de düzenlediği hava saldırısında, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün önde gelen liderlerinden birinin öldürüldüğünü açıkladı. Pentagon’a göre El Fayad, IŞİD’in propaganda videolarından sorumluydu

Pentagon Sözcüsü Peter Cook yaptığı yazılı açıklamada, Rakka yakınlarında öldürülen ve ın “IŞİD’in enformasyon bakanı” olduğunu belirtti. Cook, “Vail, IŞİD’in işkence ve infazlarını gösteren terör propagandası videolarının prodüksiyonundan sorumluydu” dedi. IŞİD’in Yüksek Şura Konseyi üyesi de olduğu belirtilen Vail’in, 7 Eylül’de öldürüldüğü duyuruldu. Hava saldırısının düzenlendiği Rakka, IŞİD’in Suriye’deki merkezi olarak biliniyor.

Isid PROPAGANDA

IŞİD SÖZCÜSÜ DE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Pentagon bu hafta daha önce de, IŞİD Sözcüsü Muhammed El Adnani’nin 30 Ağustos’ta Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen bir hava saldırısında öldürüldüğünü açıklamıştı. Peter Cook, Muhammed El Adnani ve Vail Adil Hasan Selman El Fayad’ın birlikte çalıştıklarını kaydetti. Cook ayrıca ABD’nin, IŞİD ‘in tamamen ortadan kaldırılması için ortaklarıyla çalışmayı sürdüreceğini vurguladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin