‘Pelikan-Gül’ savaşı: Yargıda ‘kadrolaşma’ kavgası kızıştı

Yargıda ‘İstanbul Grubu’ ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arasında yaşanan güç mücadelesinde dün yeni bir gelişme yaşandı. Hâkimler ve Savcılar Kurulu Teftiş Kurulu Başkanı Kolukısa ile Genel Sekreter Aydoğdu, istifa ettirildi. Yargı kulislerinde bu iki ismin İstanbul Grubu’nda yer aldığı belirtiliyor. İki ismin yerlerine Bakan Gül’e yakın isimler atandı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, iki isim istifa etmedi; baskıyla istifa ettirildi. Bakanlıktan bu iki isme, “Sizinle çalışmak istemiyoruz, istifa edin, yoksa görevden alacağız” mesajı iletildi. Bunun üzerine Aydoğdu ve Kolukısa, görevden alınmak görüntüsü vermemek için, aflarını içeren dilekçelerini HSK Başkanlığı’na verdi.

GÜL’ÜN İSTEKLERİNE DİRENDİLER!

Bu iki ismin istifa ettirilmesinde, İstanbul Grubu ile yakın ilişkide olmalarının etkili olduğu öğrenildi. Yargı kulislerinde Aydoğdu ve Kolukısa’nın İstanbul Grubu içerisinde isimlerinin geçtiği, HSK’de Bakan Gül’den gelen isteklere direndikleri ve kendilerine yakın isimlerin yargıda atanması için çaba harcadıkları belirtildi. Sabah gazetesinde çıkan haberlerden de bu iki ismin sorumlu tutulduğu iddia ediliyor!

MGV’LİLERLE ÇALIŞMAK İSTİYOR

İstifanın ardından HSK Genel Kurulu dün olağanüstü gündemle toplandı. Seçim sonucunda Bolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Seyfi Han, Genel Sekreter; HSK Başmüfettişi Abdullah Alacahan Teftiş Kurulu Başkanı, yine genel kurulda yapılan oylama sonucu HSK Başmüfettişi Oğuz Akalın ise Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı olarak seçildi. Bu isimlerin, Milli Gençlik Vakfı’na yakın yargı üyeleri olduğu öğrenildi. Bakan Gül, göreve geldiğinden bu yana özellikle MGV’ci olarak bilinen yargı üyeleriyle çalışmayı tercih ettiği dillendirildi.

KAVGA NASIL BAŞLADI?

Yargıdaki yeni güç mücadelesi, Sabah gazetesinde Bakan Gül aleyhine yazılan yazı ile başlamıştı. Sabah gazetesinde çıkan yazıların arkasında ise yargıda İstanbul Grubu olarak bilinen yapının olduğu kulislerde konuşuluyor, İstanbul Grubu’nu Erdoğan’ın İstanbul’daki avukatlarının yönettiği dillendiriliyordu. Son olarak Yargıtay’a 8, Danıştay’da 3 üye atamasıyla bu güç mücadelesi daha da kızıştı. Bu atamalarda, Bakan Gül’ün istediği isimler seçildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin