Paris’te istihbaratçı polis dehşeti: “Dört meslektaşını öldürdü”

Fransa’nın başkenti Paris’te Emniyet Müdürlüğü binasında, istihbarat biriminde çalışan bir polis memuru 1’i kadın 4 meslektaşını bıçaklayarak öldürdü. Saldırgan polis, bir başka polis tarafından silahla vurularak öldürüldü. Saldırganın 20 yıldır Emniyet Müdürlüğü istihbarat biriminde çalışan bir memur olduğu belirlendi.

Emniyet Müdürlüğü binasında öğle yemeğinin hemen ardından memurlar yeniden işbaşı yaptığında yerel saatle 13.35’te bir polis memuru, bir meslektaşıyla tartıştıktan sonra, elindeki uzun bir seramik bıçakla meslektaşlarına saldırdı.

Önce büroda görevli polisi öldüren saldırgan memur daha sonra, hemen yan bürodaki polis memurunu da bıçakladı. Koridorda ilerlerken önüne çıkan polisi de bıçaklayan saldırgan, merdivenlere ulaştığında önüne çıkan bir memuru daha öldürdü.

Saldırganın 20 yıldır Emniyet İç İstihbarat Müdürlüğü’nde (DRPP) çalıştığı belirtildi. Memurun, öldürdüğü polislerden bazılarıyla kişisel çatışma içinde olduğu ve saldırıyı kişisel nedenlerle gerçekleştirdiği belirtildi.

Emniyet Müdürlüğü’nde psikolojik yardım ünitesi kuruldu, olayın araştırılması için teşkilat içinde soruşturma açıldı.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Başbakan Edouard Philippe ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olay yerine giderek saldırı konusunda bilgi aldı. Binanın etrafı tümüyle yaya geçişine ve trafiğe kapatıldı.

Fransa’da, dün 27 bin polis memuru çalışma koşullarını ve polisin içinde bulunduğu ağır durumu protesto etmek için son 20 yılın en büyük gösterisini düzenlemişti. Polis teşkilatında yılbaşından bu yana 52 polis intihar etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin