Paris’te bıçakla bir kişiyi öldüren, 4 kişiyi yaralayan zanlı ‘Çeçenistan doğumlu’ çıktı

Fransız basınına konuşan bir yargı kaynağı, Cumartesi akşamı Paris’te bıçakla bir kişiyi öldüren, dört kişiyi de yaralayan zanlının 1997’de Çeçenistan’da doğduğunu söyledi. Kaynak, saldırganın üzerinde bir kimlik bulunmamasına rağmen teşhis edildiğini, annesi ve babasının polis tarafından sorgulandığını belirtti.

BBC’nin haberine göre, polis tarafından ateş açılarak öldürülen saldırgan eylemi  IŞİD tarafından üstlenilmişti. 29 yaşında bir adamın bıçak darbesiyle öldürüldüğü olayın ardından Fransa Cumhurbgaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’dan yayınladığı mesajda “Fransa yine kanıyla bedel ödedi ama özgürlük düşmanlarına taviz vermeyecek” dedi.

Fransız haber ajansı AFP aralanan iki kişinin durumunun ciddi olduğunu yazdı.

Son yıllarda çok sayıda saldırıya maruz kalan Fransa’da güvenlik önlemleri üst seviyedeydi. Üç yıl içinde bu tür saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı ise 230’dan fazla.

Saldırgan hakkında ne biliniyor?

Fransız basınına bilgi veren kaynak, saldırganın herhangi bir sabıka kaydı olmadığını ve Fransız vatandaşlığı bulunduğunun düşünüldüğünü söyledi. Bir diğer kaynak ise bu kişinin Fransa’da radikal düşüncelere sahip ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturabilecek kişiler listesinde fişlendiğini söyledi. Bu, Fransa’da bir Çeçen’in düzenlediği ilk terör saldırısı oldu. Fransa’da 30 bin civarında Çeçen yaşıyor.

Saldırı nasıl gerçekleşti?

Saldırgan yerel saatle 21:00’de (TSİ 22:00) Place de l’Opéra’da insanları bıçaklamaya başladı. Görgü tanıkları saldırganı kahverengi saçlı, sakallı genç bir adam olarak tarif etti. Birkaç bar ve restorana girmeye çalışan saldırgan, bu mekanlardaki kişilerin kapıları kapatması üzerine bunu başaramadı.

Olay yerine gelen polisler saldırganı elektroşok tabancasıyla bayılmayı denese de başarılı olamadı. Bunun üzerine, saldırının başlamasından dokuz dakika sonra, saldırgan polis tarafından öldürüldü.

 

1 YORUM

  1. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Kuzey Suriye temsilcileri ile görüşmesi sonrası,
    “İşte bak Almanya’da teröristlerin neler yaptığını görüyorsunuz değil mi? Fransa’da da olacak”
    AKP’nin Denizli 6’ıncı Olağan Kongresi – 7 Nisan 2018

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin