Parçalanan ayakkabı, Nike’a pahalıya patladı

Amerikan kolej basketbolu (NCAA) liginde oynanan Duke-North Carolina maçının başında yıldız oyuncu Zion Williamson’un ayakkabısının parçalanması Nike’a pahalıya patladı. Nike hisseleri borsada yüzde 1’in üzerinde düştü ve şirketin piyasa değeri yaklaşık 2 milyar dolar eridi.

NBA draftında 1. sıradan seçilmesi beklenen Williamson’un Nike marka ayakkabısı 20 Şubat’ta oynanan maçın 33’üncü saniyesinde parçalanmıştı. Parkenin yeni ‘Lebron James’ olarak gösterilen genç yıldız, dizinden sakatlanırken, olay spor dünyasının gündemine oturdu. Ayakkabının dışarıdan bir darbe almadan dağılması sosyal medyada ‘skandal’, ‘utanç verici’ gibi tepkilere yol açtı.

O ayakkabının fiyatı ortalama 100 dolar 

Ertesi gün (21 Şubat) borsa açılışında Nike hisseleri yüzde 1’in üzerinde düştü. Bu düşüşle Nike’ın piyasa değerinde yaklaşık 2 milyar dolarlık erime yaşandı. Williamson’un giydiği Nike PG2.5 modeli ise 95 ila 105 dolar arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

Nike, olay sonrası yaptığı açıklamada ürün kalitesine en yüksek önemi verdiklerini belirterek, “Bu münferit bir olay, sorununun nedenini belirlemeye çalışıyoruz.” demişti.

http://tr724.wpengine.com/spor-dunyasi-bu-ayakkabiyi-konusuyor/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin