Para tatlı geldi, bedelli askerlik kalıcı oluyor

Cumhurbaşkanı ve AK Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir’de Kuva-yi Milliye Meydanı’nda düzenlenen yerel seçim mitinginde konuştu. Yeni askerlik sistemiyle ilgili detayları paylaşan Erdoğan, artık bedelli askerlikle dövizli askerlik arasında fark olmayacağın söyledi.

Erdoğan şöyle devam etti: “Bugüne kadar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere, kalıcı hale getiriyoruz. İkide bir ‘çıkacak mı çıkmayacak mı’ böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek.” dedi.

Yüksek okul mezunlarına yedek astsubaylık imkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedelli haricindeki yeni askerlik sistemiyle ilgili detayları da şöyle açıkladı: “Yeni sistemde, lisans ve lisansüstü için, ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunları için ise, burada yeni bir adım atıyoruz, yine ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek, 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek.

6 ay sonunda isteyene terhis, devam edene maaş 

Lise ve altı mezunlar için diğer eğitim gruplarından isteyenler için 6 ay+6 aylık bir askerlik uygulaması getiriyoruz. Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar, isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse, 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar. Bu 12 aylık sürenin bitiminde arzu eden askerlerimiz, sözleşmeli er-erbaş kadrolarına geçiş için müracaat edebilecekler. Yurt dışındaki gençlerimiz için dövizle askerlik uygulaması sürecek.”

“Kıymayı 35-40’a çıkardılar, ben de ithali açtım”

Tanzim satışlarla sebze ve meyvenin ucuzladığını da savunan Erdoğan, seçimden sonra işin işi genişleteceklerini anlattı: “Patlıcan pahalı mı şimdi, yüzde 50 indi. Domates, patates, hepsi inmeye başladı mı? Hepsi başladı. Daha da inecek. Bütün mesele bu oyunu bozmak. Biz Çanakkale’de bir tas çorbayı beraber içmedik ki?

Bir ara kıymayı 35-40 liraya çıkardılar. Ben de ithali açtım. Bunlar hemen 28 liraya indi. Ne zaman milletime bu oyunlar oynanırsa biz anında tepelerine bineriz. Şu anda tanzim marketleri açmaya başladık. Seçimden sonra esnaf sanatkarlar kooperatifi ve tarım krediyle beraber bu işi daha da geliştireceğiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin