Papa’dan mülteci karşıtı Macaristan Başbakanı’na uyarı: Kollarını aç

TR724 HABER | ERSAN AY

Dört günlük Orta Avrupa turuna çıkan Papa Francis, Budapeşte’de Macaristan’ın milliyetçi, mülteci karşıtı popülist Başbakanı Orban ile görüştü. Papa Macaristan’a mültecilere kollarını açma çağrısı yaptı.

Papa Francis, Efkaristiya Günü konulu uluslararası bir konferansın kapanış ayini için pazar günü Budapeşte’yi ziyaret etti. Papa ziyaretinde yabancılara kucak açmanın Hristiyanlık için önemli bir değer olduğunu söyledi. Anti-semitizm tehdidinin hala Avrupa’da ve başka yerlerde gizlendiğini ve bu tehlikenin önüne geçmenin en iyi yolunun birlik ve beraberlik için çalışmak olduğunu vurguladı.

Hristiyanlığın Macar milletinin can damarı olduğunu ve köklerine kazındığını ifade eden Papa,  zor durumda kalanlara el uzatmak gerektiğini ve bunun  Macaristan’ın Hristiyan köklerine zarar vermeyeceğini belirtti. Hristiyanlığın insanları köklerini sağlam tutmanın yanı sıra ihtiyacı olanlara yardım etmeye de çağırdığını sözlerine ekledi.

Milliyetçi ve popülist hareketlere karşıtlığıyla bilinen Papa Francis, mülteci krizi konusunda AB’nin ortak hareket etmesi ve ülkelerin mültecilere kucak açması gerektiğine inanıyor.

Avrupa’da mülteci karşıtı politikalarıyla öne çıkan Macaristan Başbakanı Orban ise mültecilerin Avrupa kültürünü yok edeceklerini ve buna engel olunması gerektiğini savunuyor. Orban, Papa ile yaptıkları yaklaşık 40 dakikalık görüşmenin sonunda facebook hesabından Papa ile el sıkıştıkları bir fotoğrafı “Papa Francis’ten Hristiyan Macaristan’ın yok olmasına izin vermemesini istedim” notuyla paylaştı.

4 gün sürecek Orta Avrupa turu Papa’nın temmuz ayı başında geçirmiş olduğu kolon ameliyatından sonraki ilk yurtdışı ziyareti olma özelliğini taşıyor. Papa Macaristan’dan sonra gittiği Slovakya’nın başkenti Bratislava’da onur konukları için geleneksel olan ekmek, tuz ve çiçeklerle karşılandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin