Pandemide ürküten artış; ikinci dalga kapıya dayandı

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), günlük küresel Covid-19 vaka artışının 292 bin 527’yle rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Rapora göre, vakaların en çok arttığı ülkeler ABD, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika. Türkiye’de de işler iyi gitmiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakaların yükselme trendinin devam etmesi durumunda yeni ve ağır tedbirler almak zorunda kalacaklarını anlattı.

Kovit 19’da korkulan ikinci dalga kapıya dayandı. DSÖ’nün günlük raporuna göre, Covid-19 vaka artışı 292 bin 527’yle rekor seviyeye ulaştı. Vakaların en çok arttığı ülkeler ABD, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika. Söz konusu 4 ülke, küresel artışlarda büyük paya sahip olurken, Hindistan, 55 bin yeni vakayla en yüksek günlük artışını yaşadı.

Dünyada günlük ölüm sayısı 6 bin 812’ye çıkarken, ABD eyaleti Florida’da da 4 kez üst üste rekor ölüm sayıları görüldü. DSÖ’nün kaydettiği son yeni vaka artışı rekoru 284 bin 196’yla 24 Temmuz’da görülmüştü. Aynı tarih, 9 bin 753 ölümle ölümlerin en çok görüldüğü ikinci gün olmuştu. Günlük ölümler Haziran’da ortalama 4 bin 600 olurken, Temmuz’da ortalama 5 bin 200’e yükselmişti.

VAKA ARTIŞLARI İKİ KATINA ÇIKTI

Geçtiğimiz hafta 40’a yakın ülke, günlük vaka artışlarında rekor seviye gördüklerini, artışların bir önceki haftaya göre iki katına çıktığını açıklamıştı. Dünyada şu ana kadar toplam 17,7 milyonun üzerinde vaka görülürken, pandemi kaynaklı 680 bine yakın ölüm gerçekleşti.

FAHRETTİN KOCA’DAN ‘AĞIR TEDBİRLER’ ÇIKIŞI

Türkiye’de de vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanıyor. Önceki gün koronavirüsten 19 kişi daha hayatını kaybetti, yeni hasta sayısı 1000 sınırına dayandı. Toplam vaka sayısı 231 bin 869, can kaybı 5 bin 710 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazeteci Candaş Tolga Işık’a salgının gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Işık’ın aktardığına göre Koca, şu açıklamalarda bulundu:

REHAVET DEVAM ETMEMELİ

“Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız. Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske.”

ATEŞ HOCA YANLIŞ ANLAŞILDI!

“Günlük bilgilendirme tablosundaki değişiklik Bilim Kurulu’nda alınmış bir karar. Ateş Hoca’nın sözleri yanlış anlaşıldı, sanırım kendi de anlatacak. Bunun sebebi dünyada belirlenen ağır hasta kriterlerine uyum sağlamak. Uluslararası literatürle bizdeki ağır vaka tanımı aynı olsun diye yapıldı bu değişiklik. Yoğun bakım sayılarının içinde entübe hastalar da var. Tedavi ne kadar geç başlarsa zatürre oranı o kadar artıyor. Bu yüzden zatürre oranını takip ediyoruz.”

İKİNCİ DALGA HENÜZ BAŞLAMADI

“Avrupa’da henüz ikinci dalga başlamadı. Onların da bizim de esas korkumuz influenza mevsiminin eylülden sonra başlamasıyla korona vakalarıyla influenza vakalarının bir arada başlaması, birlikte daha agresif bir şekilde yükselişe geçmesi!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin