Pandemi Fransa’da kadına şiddeti patlattı; Sert tedbirler geldi

ENSAR NUR | STRAZBURG, TR724

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, aile içi şiddetin güvenlik güçlerinin birincil müdahale sebebi haline geldiğini söyledi. 

Darmanin, Le Parisien’e verdiği röportajda 2020 yılında 102 kadının, eşi veya erkek arkadaşı tarafından öldürüldüğü bilgisini paylaştı. 

2020’de Covid-19 nedeniyle iki büyük kapanmanın olduğu Fransa’da, polis ve jandarmanın aile içi şiddete müdahale sayıları büyük artış gösterdi. Verilere göre, güvenlik güçleri 400 bin müdahalede bulundu, bu da saatte 45 aile içi şiddet olayına müdahale anlamına geliyor. 

Kadın cinayetlerini önlemek için yeni önlemler alınacak 

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin’in açıkladığı yeni önlemlere göre, tüm komiserliklerde ve jandarma merkezlerinde aile içi şiddet konusunda uzmanlaşmış memurlar görevlendirilecek. Bu memurlar kadına karşı şiddet dosyalarını takip edecek ve diğer kurumlarla koordinasyonu sağlayacak. Aynı zamanda, bütün emniyet müdürlüklerinde, terörizm ve uyuşturucu konusunda olduğu gibi, kadına karşı şiddetle ilgilenen ulusal düzeyde sorumlular atanacak. 

Bakan Darmanin ayrıca bu haftadan itibaren Fransa genelinde kadına karşı şiddet ile ilgili şikayetlerin öncelikli olarak inceleneceğini belirtti. 

Bir diğer önemli adım ise silahlar konusunda geldi. Kadın cinayetlerinin üçte birinin silahlar ile işlendiği belirtilirken, kadına şiddet konusunda hakkında şikayette bulunulan kişilerin silahlarına el konulacak. 

Kadın hakları savunucuları: Önlemler yetersiz

“Osez le féminisme” derneği sözcüsü Fabienne El Khoury İçişleri bakanı Darmanin’den kadına karşı şiddet konusunda net bir bütçe açıklamasını ve yeni önlemlerin şeffaf bir şekilde izlenebilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmasını istedi.

AFP’ye konuşan El Khoury, kadına karşı şiddete ayrılan bütçeyi yetersiz bulduğunu belirtirken, Fransa’nın İspanya’ya kıyasla üç kat daha az bütçesi olduğunu ve en azından 1 milyar Euro’nun bütçeye eklenmesi gerektiğini söyledi. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin